Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Genel Başkanı Alper Öğretici konuya ilişkin açıklama yaparak öğretmenlerin bu konudaki taleplerini dile getirdi. Öğretmenlerin ve diğer kamu çalışanlarının yıllardır enflasyon kadar maaş zammı aldıklarını vurgulayan Öğretici, verilen zamların enflasyona karşı zaten eridiğini, gelir vergisi diliminin memurlar ve emekliler için %15’te sabitlenmesi gerektiğini söyledi.

Vergi dilimleri yapılan güncellemelerin ardından 70 bin TL’ye kadar %15, 70 bin-150 bin TL arasında %20, 150 bin – 550 bin TL arasında ise %27 olarak kesiliyor. Toplu sözleşmede yılın ikinci yarısına dair anlaşılan zam miktarlarının bir üst vergi dilimine girilmesi nedeniyle maaşlara yansımadığını belirten BASK Genele Başkanı memurun en büyük sorunlarından olarak bahsettiği vergi yükünün azaltılmasını istedi.

BASK Genel Başkanı Alper Öğretici’nin sosyal medya hesabından yaptığı o açıklama:

Resmi Gazetede yayımlanmış olan tebliğe göre 2023 yılı için memurları yakından ilgilendiren gelir vergisi dilimlerin bilindiği gibi;

70.000 TL\'ye kadar % 15, 70.000- 150.000 TL arası %20, 150.000- 550.000 TL için ise %27 olmuştur.

Yıllardır enflasyon kadar maaş zammı alan memurların en büyük sorunlarından biri de vergi yükünün yüksek olmasıdır. Tüm memur, emekli ve diğer çalışanların maaşlarından gelir vergisi oranında kesintiler peşin yapılmaktadır.

Özellikle yılın ikinci yarısında alınan zamlar vergi dilimi nedeniyle genellikle maaşlara yansımamakta, yılın ikinci yarısına doğru vergi dilimine girilmektedir. Yani verilen zam zaten kepçeyle geri alınmaktadır.

Bu nedenledir ki vergi dilim oranları memurlar için %15’te sabitlenmelidir.