Öğretmenlerin Cumhuriyet’in 100.yılında rekor atama beklentisi mevcut. Bakan Tekin öğretmen atamalarıyla ilgili yaptığı açıklamada en yüksek sayıda öğretmen atamak istedikleri ancak bu kararı bütçenin imkanlarını da göz önüne alarak verebileceklerini ifade etti. Karar verici tek kurumun Milli Eğitim Bakanlığı olmadığını söyleyerek Maliye ve Hazine Bakanlığı’nı işaret etti.

Bakanlıktan konuyla ilgili bir açıklama henüz gelmezken gözler tarihin en yüksek öğretmen ataması yapılan senesi olan 2015’e çevrildi. Maliye ve Hazine Bakanı o dönem de bugün olduğu gibi Mehmet Şimşek’ti.

Nabi Avcı – Yusuf Tekin iş birliği

Rekor atama yapılan dönemin Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, MEB müsteşarı ise bugün Milli Eğitim Bakanlığı yapan Yusuf Tekin’di. Rekor atama yapılan yılın arkasında bu iki ismin iş birliği vardı. Aynı yıl tam 67 bin öğretmen ataması yapılan dönemde devlet kadrolarındaki doluluk oranı %80’nin üzerine çıkmış durumdaydı.

Bakan Avcı’nın döneminde toplamda 145 bin 211 öğretmen devlet kadrolarında göreve başlamış aynı dönemde Müsteşarlık görevinde bulunan Yusuf Tekin de öğretmen atamalarıyla ilgili yürütülen iletişim politikasıyla takdirleri toplamıştı.