Her yıl olduğu gibi bu yıl da dönem sonu olması itibarıyla öğretmenlerin ek ders ücretlerinin yatırılması bekleniyordu. Normal şartlarda ek ders ücretleri bir sonraki ay yatarken, Aralık ayında 31’i olmadan hesaplara geçiyordu. Fakat birçok il ve ilçede ek ders ücretleri hesaplara aktarılamadı.

Haber merkezimize gelen ihbarlar ile yurdun her noktasından ek ders krizi yaşandığı belirtildi.

Tüm Öğretmenler Birliği Sendikası (TÖB-SEN) Başkanı Deniz Ezer sorunun ilçe milli eğitim müdürlüklerinin liyakatsiz kişilerce yönetilmesi ve ihmal sonucu ortaya çıktığını ve öğretmenlerin mağdur olduklarını söyledi. Sol adlı siteye açıklamalarda bulunan TÖB SEN Başkanı Deniz Ezer şunları söyledi;

Ezer “Ek ders ücretleri bir önceki ay öğretmenin girdiği ek derslerin ücretidir. Tüm kamu kurumlarında olduğu gibi Milli Eğitim Bakanlığı’nda da 2023’ün hesap kesimi yapılırken bu ilçeler para nakli istememiş. Kimi ilçelerin de istediği ama merkezden gönderilmediği söylendi ama bir kopukluk var bürokraside ya da iletişimde. İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri istemeyince 2023 bütçesi kapanmış oluyor. Böylelikle bu sorun ortaya çıktı" dedi.

Şimdi de "Ödeyelim, ama kapattık 2023 bütçesini, nasıl ödeyeceğiz?" tartışması yaşandığını kaydeden Ezer, bu durumda öğretmenlerin mağdur olduğunu dile getirdi.

Ezer "‘Biz bu mağduriyeti en kısa sürede geçiştireceğiz’ diyen bir bakanlık var. Ama Şubat ayına kadar da uzama durumu var. Milli eğitimde hesap kesimleri genellikle ek ders için ayın 1’inde, maaş için 8’inde yapılır. Dolayısıyla Ocak’ta yapıldığında bir sonraki aya yansıyacak. Ama şu anda sözde bu mağduriyeti gidereceklerini söylüyorlar” ifadelerini kullandı.

Editör: Tugay AKSOY