3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ne dair açıklamalarda bulunan Başkan Yalçın aynı zamanda önemli çalışmalara imza attığı için Memur-Sen engelliler komisyonu başkanı Ahmet Dönmez’i de tebrik etti.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ın açıklamaları şu şekilde;

 ''Memur-Sen’imizin; insan, emek ve değer odaklı sendikacılık anlayışına uygun, toplumsal hassasiyetlerimizi gözeten böylesi bir çalışmaya emek veren Memur-Sen Engelliler Komisyonumuzu, komisyon başkanımız Ahmet Dönmez’i tebrik ediyorum.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü münhasıran engelli bireylere, kendi aralarında etkinlik yapsınlar diye ayrılmış bir gün değildir. Nitekim engelli bir birey zaten ne yaşadığını, hangi zorluklara muhatap olduğunu, bu zorlukları aşmak için neye ihtiyacı olduğunu ya da nelerin olmaması gerektiğini gayet iyi bilmektedir. Bu yüzden, bugün konuşulacak konulara, daha ziyade engeli olmayan bireylerin kulak kabartması gerekmektedir.

Engelli bireylerin tıpkı toplumun diğer fertleri gibi, kendi yaşamları üzerinde hak, yetki ve karar sahibi olmalarını; cesur, girişken ve üretken bireyler olarak yaşamlarını sürdürmelerini istiyoruz.

Sürdürdüğümüz bu mücadelelerin birer ürünü olarak; Engelli bireylerin bağımsız merkezi bir sınavla atanması, tayin kolaylığı, saatlik izin hakkı, gece vardiyası ve nöbetlerden muaf tutulma, kamu konutlarından öncelikli yararlanma, aile ödeneğinin artırımlı uygulanması gibi önemli kazanımlar da elde ettik. Çözüm bekleyen pek çok sorun olduğunu biliyoruz. Bunlarla alakalı Memur-Sen Engelliler Komisyonumuzla birlikte çalışmalarımızı sürdürüyoruz.'' dedi.

Memur-Sen Engelliler Komisyonu Başkanı Ahmet Dönmez, ''İz Bırakanlar Panelinin; engellilerin günlük hayatında, çalışma hayatında karşılaştıkları sorunlara çözüm önerileri geliştirme noktasında önemli katkılar yapacağına inanıyorum. Engelsiz bir yaşamının inşa edilebilmesi, farkındalığın istenilen düzeye çıkması için dayanışmanın ve örgütlü mücadelenin oldukça önemli olduğuna inanıyorum. İmtiyaz değil adalet ve fırsat eşitliği talep ediyoruz. İnanıyoruz ki Türkiye Yüzyılı engellerin ortadan kaldırılması noktasında da bir eşik olacaktır.'' dedi.

Editör: Birkan Erel