Memurların çalışma saatlerinin bir süredir değişeceği kamuoyunun gündemine oturdu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in açıklama yaparak memurların yeni çalışma saatlerinin sabah 09.00 – 15.30 arası olacağı belirtildi. Peki bu haberler doğru mu? Memur çalışma saatleri değişiyor mu?

Memurların Çalışma Saatleri Hakkında Doğru Bilgi

Yaklaşık 3 milyon memuru doğrudan ilgilendiren bu gelişme sonrası herkes bir afallarken haberin doğru olup olmadığı merak ediliyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in memur çalışma saatleri 09.00 – 15.30 olacak şeklinde bir açıklaması bulunmuyor.

Memurların çalışma saatlerinde bir değişiklik şuanda söz konusu değil. Basında yer alan haberler gerçeği yansıtmamaktadır.

Bakan Bilgin’in şu sözleri çarpıtılarak memurlara uyarlanmıştır;
"Saatler kolumuza 8-5 mesaisi düzenlemek için gelmiştir. Daha önceleri daha da kötüydü. 10 saat" diyen Bilgin, 1 Mayıs'ın ortaya çıkışının altında da uzun mesai saatlerinin bulunduğunu söyledi.

Bakan Vedat Bilgin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"8 saati biz normal olarak algılamaya başladık. Oysa yeni teknolojiler, insanın emeğini ikame eden yeni bilgiler üretim sürecine girdikten sonra 8 saat mesai artık eski alışkanlığımızın bir parçası olarak duruyor diye düşünmemiz, eleştirmemiz lazım. Bugün birçok ülkede 8 saatin aşağıya çekilmesine dönük çalışmalar var. Geçtiğimiz günlerde İngiltere'de bu konuda pilot bir uygulama başlatıldı. Bunlar yaygınlaşacak. Muhtemelen 25 yıl sonra 6 veya daha az saat fiziki çalışma, onun dışında uzaktan çalışmanın da olduğu çalışma biçimleri devreye girecek. Bu kaçınılmaz. Teknoloji emeği ikame ettikçe, teknoloji üretim sürecinin mekanla bağını kopardıkça bu değişmeler kaçınılmaz olarak ortaya çıkacaktır."

Editör: Tugay AKSOY