Türkiye’nin İlk Türk Astronutu olan Alper Gezeravcı göğsümüzü kabartırken, uzaydaki ilk sözleri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘’İstikbal Göklerdedir’’ sözü oldu. SpaceX’e ait uzay aracı NASA’nın Florida eyaletindeki Kenndey Uzay Merkezi’nden fırlatıldı.

Ekonomist Mahfi Eğilmez ise Alper Gezeravcı’nın uzay yolculuğu için ödenen 55 milyon dolar hakkında soru sorarak nelerden vazgeçildi dedi…1612231688-mahfi-egilmez-jpg

"Yapımında hiçbir katkımız olmayan, bize hiçbir katkısı olmayacak olan bir uzay gemisiyle bir Türk astronotu, uzay gemisinin sahiplerine 55 milyon dolar ödeyerek uzaya göndermekle neleri yapmaktan vaz geçtik sorusu alternatif maliyet kavramının iyi bir örneğidir"

''Eğer bu işi yapmasaydık aynı maliyetle neler yapabilirdik?" diye soran Mahfi Eğilmez şunları kaydetti:

"Özellikle kamu yatırımları ya da işleri yapılırken asıl dikkat edilmesi gereken konu alternatif maliyet (tercih maliyeti, vazgeçme maliyeti) denilen maliyet kavramıdır. Maliyet, muhasebe açısından yapılan işin mal oluş bedelidir. Konu ekonomiye gelince ortaya bir de alternatif maliyet çıkar. Bu kavramı en basit şekilde açıklamak için bir soru sorabiliriz: Eğer bu işi yapmasaydık aynı maliyetle neler yapabilirdik? Uzay için faydalı yatırımlardan vazgeçildiği açıktır." sözleriyle eleştirdi.

Editör: Tugay AKSOY