2023 yılını bitirmek üzereyken geride kalan yıl birçok eğitimciye şiddet vakası yaşandı. Türkiye’nin kronikleşen sorunu şiddet sistematik bir şekilde eğitimcilerin karşısına çıkar vaziyette. Eğitim camiası caydırıcı ceza için yasal düzenleme gerektiği konusunda hemfikir. Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, konuyla ilgili açıklama yaptı.

Ali Yalçın’ın açıklaması:

*Şiddet, öğretmenleri tehdide devam ediyor*

Daha dün hamile bir öğretmenizin kendisinin ve doğmamış bebeğinin canına kastedilmesinin şokunu atlatamadan bugün Adana’da yine bir öğretmenimizin kendileri de kamu görevlisi olan polisler tarafından darbedildiğini, iç kanama şüphesiyle gece hastaneye sevkedildiğini öğrendik.

İçişleri Bakanlığı bu hadisede kusuru bulunan görevliler hakkında gereğini yapmalıdır.

Öğretmenlerin yaşamını tehdit eden ve her geçen gün artarak devam eden şiddet olayları ile ilgili eğitimciler, sahipsizlik duygusuna, korkuya kapılmışlar; mesleklerini ifa edemez hale getirilmişlerdir. Öğretmenleri huzursuz eden darp ve yaralama hadiseleri sadece eğitimcilerin değil, başta siyasi irade ve kamu işvereni olmakla birlikte bütün toplumun ortak sorunudur.

Yetkililerin, şiddetin faillerinin cesaretini kıracak bir kararlılığı ortaya koyarak, kamu hizmeti yürüten eğitimcileri koruyacak, faili caydıracak, adaleti tesis edecek yasal düzenlemelerin vakti gelip geçmektedir.

Şiddete maruz kalan bütün öğretmenlerimize tekraren geçmiş olsun diyor ve Eğitim-Bir-Sen olarak öğretmenleri hedef alan saldırıları kınıyor; kamuoyunu sorumlu, yetkilileri ise duyarlı davranmaya davet ediyoruz.

<blockquote class="twitter-tweet" data-media-max-width="560"><p lang="tr" dir="ltr">*Şiddet, öğretmenleri tehdide devam ediyor*<br><br>Daha dün hamile bir öğretmenizin kendisinin ve doğmamış bebeğinin canına kastedilmesinin şokunu atlatamadan bugün Adana’da yine bir öğretmenimizin kendileri de kamu görevlisi olan polisler tarafından darbedildiğini, iç kanama… <a href="https://t.co/GJ0YuEEnAU">pic.twitter.com/GJ0YuEEnAU</a></p>&mdash; Ali YALÇIN (@_aliyalcin_) <a href="https://twitter.com/_aliyalcin_/status/1737043279764394378?ref_src=twsrc%5Etfw">December 19, 2023</a></blockquote> <script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>