Bilal Erdoğan'a, Moskova'daki üniversite ziyaretlerinde, İbn Haldun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Atilla Arkan ve beraberindeki heyet ile Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Tanju Bilgiç eşlik etti.

Türk Rus Araştırma Merkezi Kurulabilir!

İbn Haldun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Atilla Arkan da üniversite hakkında detaylı bilgi verdi. Üniversitelerinin en temel amacının Türk toplumunu bulunduğu coğrafyada yaşayan toplumlarla beraber geleceğe hazırlamak olduğunu vurgulayan Arkan, dijital teknolojiler ve yapay zeka konusuna çok önem verdiklerinin altını çizdi.

Arkan, "Türkçe ve Rusça öğrenme kapasitesinin artırılması, Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerin daha da ilerlemesine neden olacaktır." dedi.

Arkan ayrıca, iki üniversite arasında ortak çabalar sonucunda Türk-Rus araştırma merkezinin kurulmasını umduklarını söyledi.

Dünya Çapında Bir Üniversite Kuracağız

Moskova Devlet Üniversitesinde Rektör Viktor Sadovniçiy ile görüşmesinde konuşan Bilal Erdoğan, çok iddialı ve dünya çapında bir üniversite kurmak için yola çıktıklarını belirtti. İbn Haldun Üniversitesinin sosyal bilimler alanında bir araştırma üniversitesi olma amacını taşıdığını kaydeden Erdoğan, yabancı dil eğitiminde de ön planda olan güçlü bir üniversite olmak istediklerinin altını çizdi. Erdoğan, şu anda uluslararası öğrenci oranıyla Türkiye'de birinci sırada olduklarını ifade etti.

Türkçe, İngilizce ve Arapça diliyle üç dilli bir üniversite olduklarını hatırlatan Erdoğan, üniversite bünyesinde birçok araştırma merkezleri kurduklarını ifade etti. Erdoğan, "Bunların en faal olanı Haydar Aliyev Avrasya Çalışmaları Merkezidir." dedi.

Editör: Birkan Erel