Milli Eğitim Bakanı öğretmen adaylarının kendi adaylarının bilip bilmediğine dair cevapladığı 75 soruluk testleri örnek vererek cevaplanma oranının %37 olduğuna dikkat çekti ve çok yetersiz olduğu söyledi.

Cevaplama Oranı Çok Düşük!

Okullara matematik, fizik, fen bilimleri, kimya gibi dersleri okutsun diye istihdam edilen öğretmenlerin girdiği "Öğretmenlik alan bilgisi testi"ndeki yüzdelik ortalamasını branş ismi vermeden paylaşan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğretmen adaylarının kendi alanını bilip bilmediğine dair cevapladığı 75 soruluk bir testi örnek vererek, cevaplanma oranının yüzde 37 olduğuna dikkati çekti.

Yüzde 51, yüzde 47 gibi cevaplanma oranları olan başka testlerden örnekler veren Tekin, "Çok düşük. Ben okulda X dersini okutsun diye bir öğretmen istihdam edeceğim ama 4 yıllık lisans programı sonunda öğretmenimizin alan bilgisi testi, kendisine sorulan sorulardan yüzde 35'ine doğru cevap veriyor. Bu mesela okuduğum fen bilimleri testi. Mesela bir başka test yüzde 45. Mesela ilköğretim matematik yüzde 30. İngilizce yüzde 46. İngilizceyi önemseme sebebim, hani 'Yabancı dil öğretemiyoruz' tartışmaları. Bu beni mesela ürkütüyor, rahatsız ediyor. Mesela lise matematik yüzde 27" bilgilerini paylaştı.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, İlahiyat Fakültesi meslek dersleri öğretmenliği ile Rehberlik dersi öğretmenliğinde oranların yüksek olduğuna dikkati çekerek, Tarih dersinde başarı oranının ise yüzde 44, Türk dili ve edebiyatında da bunun yüzde 41 olduğunu aktardı.

Editör: Birkan Erel