Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin öğretmenler günü etkinlikleri kapsamında TRT Haber canlı yayın konuğu oldu. Bakan Tekin öğretmen atamalarına ilişkinde açıklamalar yaptı.

Yusuf Tekin Önemli Açıklamalarda Bulundu!

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Öğretmenler Günü etkinlikleri çerçevesinde Ankara ve İstanbul'daki programlara katılan beş öğretmenle TRT Haber canlı yayınına konuk oldu. Herkes atamaları, branş dağılımını ve kontenjanları merak ederken Bakan Tekin merakla beklenen atamalar için yine bütçe görüşmelerini işaret etti. Bu açıklama kimseyi tatmin etmese de başından beri Bakan Tekin atamaları için bütçe görüşmelerini işaret ederek kendi sorumluluğunda değilmiş gibi göstererek akıllara atamalar öğretmenleri mutlu etmeyecek düşünceleri geldi.

TEKİN'İN ATAMA SÜRECİNE İLİŞKİN AÇIKLAMALARI

Tekin, öğretmen atamalarına ilişkin olarak da şunları kaydetti: "2023 yılı için atama bahar aylarında yapıldı, eylül başı itibarıyla 45 bin yeni arkadaşımız aramıza dâhil oldu. 4 bin civarında da EKPSS üzerinden yapılan atamalar oldu. Dolayısıyla 50 bine yakın arkadaşımız başlamış oldu. 2024 bütçesi TBMM'de onaylandıktan sonra Hazine ve Maliye Bakanlığımızla koordineli biçimde atama için bize tanımlanacak sayıyı belirleyeceğiz. Sonra da Bakanlıkta oturup hangi branşa ne kadar öğretmen alacağımızı belirleyeceğiz. Arkadaşlarımızın hiç endişesi olmasın, kendi ihtiyaçlarımız üzerinde herhangi bir branşa pozitif ayrımcılık tanımaksızın bize verilen kadrodaki yüzdelik dağılımlar üzerinden adil, hukuka uygun bir branş dağılımı yapıp, arkadaşlarımızla paylaşacağız."

Editör: Birkan Erel