10 Temmuz 2018’da Milli Eğitim Bakanlığı’na gelen Ziya Selçuk 5 Ağustos 2021’de görevinden ayrılmıştı. Ardından yerine Mahmut Özer, Özer’in yerine ise Yusuf Tekin gelmişti. Öğrenciler ise son zamanda Ziya Selçuk’un geri gelmesi adına sosyal medya platformlarında kampanyalar başlatmıştı. Ziya Selçuk’tan öğrencilere sizden bir isteğim var diyerek mesaj geldi.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Selçuk’un sözleri şu şekilde;

Sevgili gençler; Ziya öğretmeniniz olarak sizden bir isteğim var.

Bazı hatıralar vardır içimizi ısıtan, bir ömürlük "iyi ki" duygusuyla dolu anlar. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının İstiklal Harbi mücadelesi böyle bir hissin kaynağı bende.

Tüm dünyanın "asla olmaz" dediği bir derin yoklukta, bir milletin yeniden doğuşundan bahsediyorum. Bunun adı Milli Mücadele, bunun adı Kurtuluş Savaşı, kurtulmanın savaşı. Bunun adı Cumhuriyet. Umut verip, heyecan verip bayrağımızı yerden kaldıranların hikayesi. İnanılmaz bir bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin hikayesi.

Sadece yüz yıl öncesi, yüz yıl sonrası değil; bin yıl, bin asır, bin nesil şeref duyabileceğimiz bir hikaye, bir tarih bu.

Çocuklarım; lütfen sloganlara sıkışıp kalmadan, gerçeğin takipçisi olun, bilerek konuşun. O dönemi anlamak için "Nutuk" okursanız, Falih Rıfkı'nın Zeytindağı eserini incelerseniz, beni çok memnun edersiniz. "Yetimler Babası" Kazım Karabekir'in hayatını öğrenirseniz memnuniyetim göklere çıkar.

Buralara nasıl geldiğimizi ve günümüz dünyasını anlamanız kolaylaşır.

Cumhuriyetimizin 100. yılını içimizi ısıtan Kurtuluş Savaşı kahramanları bize ikram etti.

200. yılın inşası sizlere, bizlere bağlı. Eserleri ömrünü aşan atalarımıza bakarsanız nasıl yapacağınızı göreceksiniz.

İçiniz ısınacak.

Sevgiyle kalın evlatlar.

Bizimle birlikte, bizim gayretimizle, bizim sevgimizle çok yaşasın mı Cumhuriyet?