Öğretmenler ve sendikaların memnuniyetsizliğinden sonra Bakan Tekin’in yaptığı açıklama siyasilerden de tepkisini çekmeye devam ediyor. Son olarak Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Bakan Tekin’in açıklamalarına tepki gösterdi.

‘’Yalan söylemektir, kul hakkına girmektir’’

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, konuyla ilgili sosyal medyadan yaptığı açıklamada düşüncelerini ‘’Seçimlerde mülakatı kaldıracağız vaadini verip, seçimler bittikten sonra mülakatların devam edeceğini açıklamak; milletimize açıkça yalan söylemektir, kul hakkına girmektir. Bir kere olsun verdiğiniz sözü tutun; mülakatları kaldırın!’’ diyerek ifade etti.

Bakan Tekin ne demişti?

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin katıldığı canlı yayında öğretmen atamalarında mülakat prosedüründe yapılan değişikliği anlatmış, mülakatların kalkmayacağı mesajını vermişti. Bakan Tekin’in konuyla ilgili açıklaması:

Biz bu yıl öğretmenlerin istihdamı ile ilgili süreçte düzgün bir mülakat prosesine dönüştüreceğimiz için biraz zaman alacak. Cumhurbaşkanımız mülakatların uygulanış biçimiyle ilgili rahatsızlığını dile getirdi. Biz de her öğretmen arkadaşımız, istihdam edeceğimiz adayı sayısının 3 katını davet edeceğiz. Her bir öğretmen adayı arkadaşımızdan tesadüfi örneklem yoluyla elektronik ortamda hazırlanmış soru sorulacak. Öğrencilere ders anlatır gibi anlatacak. Karşısında arkadaşlarımız olacak, aralarında uzman ve başöğretmenden oluşan komisyon. Sürecin sonucunda öğretmen arkadaşlarımızın neyi ölçeceğine dair kılavuzumuz var. Sonrasında da 45 dakikanın son kısmı öğretmen adayı arkadaşımız kendi sınavıyla ilgili olarak bir yazılı cevap da verecek. Mülakatın içerisinde kayıt olması açısından. Bütün sınav kamera kaydıyla kayıt altına alınacak.

Editör: Deniz Beyatlı