Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, bugün sosyal medya hesabı üzerinden uzman öğretmenlik ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bir süredir eğitim camiasını meşgul eden konuların başında olan uzman öğretmenlik kariyer basamağında, sınavın kaldırılacağı, yıl şartının düşeceği gündemden düşmüyor. Bakan Yusuf Tekin, açıklamasıyla bu tartışmalara son noktayı koydu.

Uzman Öğretmenlik Sınav Şartı Kaldırılacak mı?

Bakan Yusuf Tekin, 10 yıl öğretmenlik yapmış birinin sınava tabi tutulmasının doğru olmadığını söyledi. İşte Bakan Tekin’in açıklamalarının tamamı…

Öğretmenler Odası sohbetlerimizin en önemli konularından birisi kariyer basamakları oluyor. Bu konuda nihai çözüm için AYM’nin gerekçeli kararını bekliyoruz. Ancak kısa vadeli önümüzdeki sınav için küçük bir düzenleme planlıyoruz. Eğer daha önceki gibi test sınavı yaparsak, bu sınavın bir mali yükü var. Ayrıca en az 10 yıllık bir öğretmenin bir test sınavı ile değerlendirilmesini de doğru bulmuyorum. O yüzden bu konuda hazırladığımız bir formülü önümüzdeki hafta sizlerle paylaşacağız. Hem kanundaki sınav zorunluluğunu aşacak, hem sınav ücreti sıkıntısını ortadan kaldıracak ve hem de genel politikalarımızla uyumlu hızlı çözüm üretmiş olacağız. Böylece öğretmenler odası sohbetlerimizden bir talebi daha hayata geçirmiş olacağız.

Editör: Tugay AKSOY