Ücretli öğretmenlik özellikle ek ders ücretlerine yapılan düşük zammın ardından şiddetli bir şekilde eleştirilmeye başladı. Sendikalar bu konu hakkında yavaş yavaş aksiyon almaya başlarken Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan açıklama yaptı.

Genel Başkan Geylan 78 ilimizde toplam ücretli öğretmen sayısının 76 bin 484 olduğu belirtti.

Geylan: “Sendikamızın yaptığı ücretli öğretmen araştırmasına göre 78 ilde ücretli öğretmen sayısı 76 bin 485, norm kadro açığı ise 75 ilde 83 bin 547’dir. Ücretli öğretmenler ders başına ücret alırken, sigortası yatmamakta, diğer öğretmenlerimizin sahip olduğu haklardan faydalanamamaktadır. Adeta modern bir kölelik düzenini anımsatan bu uygulama ile öğretmen açığı giderilmeye çalışılırken, bu uygulamanın eğitime kaybettirdikleri ise hiç göz önüne alınmamaktadır. Dolayısıyla öğretmen açığının ücretli öğretmenler ile giderilmesini istemiyoruz. Deprem bölgesindeki ihtiyaç ve 80 bine yakın ücretli öğretmen görevlendirmesi göz önüne alınarak, Cumhuriyetimizin 100. Yılında tam 100 bin atama müjdesi bekliyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Ücretli öğretmenler ile ilgili soruya Van’da yanıt veren MEB Bakanı Yusuf Tekin de ücretli öğretmenlerin maaşlarında iyileştirmeye gidileceğini açıklamıştı.

Editör: Tugay AKSOY