İzmir Buca’da bir okula ‘Belenbaşı Şehit Esat Oktay Yıldıran İlkokulu’ adı verilmesi deyim yerindeyse ortalığı karıştı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada durumun tasvip edilmediği açıkça ifade edilmiş verilen ismin kaldırılacağı sinyali verilmişti.

MEB açıklaması:

Öteden beri toplumun adalet duygusunu inciten ve vicdanını yaralayan hadiselerle birlikte anılan isimlerin, caddelerden, okullardan kaldırılması şeklindeki uygulamalar göz önüne alındığında, böyle bir uygulamanın Bakanlığımızca tasvip edilemeyecek bir hata olduğu kolaylıkla anlaşılabilir.

Hangi dönemde alınmış olursa olsun hafızalarımızdaki derin izlerini koruyan bir dönemin yanlışlarını bugüne taşıma anlamına gelen bu kararı tasvip etmemiz mümkün değildir. Adil bir hafızayı tesis etmek ve geçmişteki acıların ürünü olan yaraları sarmak için çaba sarf etmeye devam edeceğimizin bilinmesini isteriz. Bu bağlamda, Milli Eğitim Bakanlığı Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliği'ne göre ad verme yetkisi olan valiliğe (İzmir Valiliği) gerekli bilgi verilmiştir.

Açıklamanın ardından bugün tabela kaldırıldı

Milli Eğitim Bakanlığı’nın gösterdiği tavrın ardından beklenen oldu. Buca’nın Belenbaşı İlçesi’ndeki ilkokuldan Şehit Esat Oktay Yıldıran’ın ismi kaldırıldı. Gelen tepkilerin arından sorun böyle tamamen çözülmüş oldu. Okul, ‘Belenbaşı İlkokulu’ adıyla eğitim öğretim faaliyetlerine devam edecek.

Editör: Deniz Beyatlı