Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin tüm illere İsrail'in Gazze'de yaptığı insanlık suçlarında hayatını kaybedenler anısına milli eğitme bağlı tüm resmi ve özel kurumlarda 20.10.2023 Cuma (yarın) bayrak töreninde 1 dakikalık saygı duruşu yapılacağı talimatını gönderdi. 

İşte Yusuf Tekin tarafından gönderilen o genelge:

İlgi : 18.10.2023 tarihli ve 183874 sayılı Cumhurbaşkanı Karanı.

İsrail tarafından sivillere yönelik gerçekleştirilen ve son olarak 17 Ekim 2023 tarihinde bir hastaneye yapılan saldınlar sonucunda hayatını kaybedenler ve yaralananlardan dolayı Filistin halkının acılarını paylaşmak maksadıyla İlgi Karar ile Ülkemizde üç gün süreyle milli yas ilan edilmiş; bütün yurtta ve dış temsilciliklerimizde 21 Ekim 2023 Cumartesi günü güneşin batışına kadar bayrakların yarıya çekilmesi uygun görülmüştür.

Gazze başta olmak üzere Filistin'e yönelik İsrail tarafından başlatılan yeni saldırılar ve hastanenin vurulmasıyla tırmanan insani dramda, kadınlar ve masum çocuklar ile orada tedavi gören yaralılara uygulanan şiddet tüm insanlığın vicdanını yaralamıştır.

Bütün çocukların ve ailelerinin ırk, din veya siyasi görüşü ne olursa olsun ayrım yapılmadan güvenliklerinin sağlanması, sağlıklarının ve yaşam haklarının korunması; her türlü şiddet, zulüm ve sömürüye karşı tedbir alınması temel insanî sorumluluklarımızdandır.

Bu nedenle; Filistin halkına yönelik gerçekleştirilen işgal girişimi sonucunda hayatını kaybedenler ve özellikle çocuklar için temel eğitim ve ortaöğretim kurumlarımızda 20 Ekim 2023 Cuma günü gerçekleştirilecek bayrak törenlerinde 1 (bir) dakikalık saygı duruşunda bulunulacaktır.

Bilgilerinizi ve gereğini önemle rica ederim.