Eğitim Gücü Sen’in geçtiğimiz hafta gündeme getirmiş olduğu sendika üyeliği şartı ile konteyner veriliyor iddiaları üzerine yeni bir açıklama yapıldı.

Malatya ili Battalgazi ilçesinde yeni atanan öğretmenlere tahsis edilen konteyner dağıtımı ve konteyner kentler arası nakil iş ve işlemleriyle ilgili Sendikamıza çok fazla şikâyet gelmekle birlikte bu ilçede çalışan üyemiz olan ve olmayan birçok öğretmen, mağduriyet yaşadıklarını bildirmektedir. Konteyner kentte konteyner dağıtımından sorumlu olduğu söylenen ve görevli gibi davranan  Eğitim Bir Sen şube yöneticileri yetkisi dışında; konteyner talebinde bulunan öğretmenlere Eğitim Bir Sendikasına üyelik teklifi yaptığı, üye olmazlarsa öğretmenlerin müsait olan okuluna yakın istedikleri konteyner kentte konteyner tahsis edilmeyeceğini söyleyerek baskıyla sendika üyesi yapmaya çalıştığı bu ilçede görevli öğretmenlerin, sendikamıza ulaşan beyanları ile anlaşılmıştır. Özellikle bu durumun  farklı konteyner kentler arasında nakil yapmak isteyen öğretmenlere ilgili kişi tarafından şart koşularak sendika üyesi olma teklifleri yapıldığı, “Bizim sendikamız üyeleri varken sizlere istediğiniz yerde konteyner tahsis etmemiz doğru olmaz.” Şeklinde ifadelerle zorla sendika üyeliği yapıldığı anlaşılmıştır.

6 Şubat felaketinden sonra Devlet ve millet olarak depremi yaşayan illerimizde halkımızı mağdur etmemek adına seferberlik ilan edilmiş; yaraların bir an önce sarılması, yaşanan mağduriyet ve sıkıntıların bir an önce ortadan kalkması adına AFAD koordinesinde çalışmalara başlanmıştır. Devletimiz; “Asrın Felaketini” yaşayan illerimizde hayatın düzene girmesi adına Anayasal hakkımız olan barınma ihtiyacımıza öncelik vermiş, Toplu Konut İdaresi aracılığı ile yapılan konutlar hak sahiplerine teslim edilene kadar konteyner kentler kurarak kişi, kurum ayrımı yapmaksızın dağıtımın sağlanmasını AFAD ve ilgili İl Valiliklerine emretmiştir. Ancak kendisine herhangi bir kurumdan yetki verilmeden kendisine görev verilmiş gibi davranan Eğitim Bir Sen şube yöneticileri sendikal menfaatler gözetilerek haksız bir şekilde öğretmenlerimiz mağdur etmektedir.  Sendikamıza gelen şikayetler üzerine İl Temsilcimiz aracılığı ile yaptığımız araştırmada bu durumun Battalgazi ilçesi ile Yeşilyurt ilçesi arasında koordineli bir şekilde yaşandığı görüşme yapılan öğretmenler tarafından sendikamıza iletilmiştir.

Eğitim Gücü Sendikası olarak her zaman öğretmenlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz, konunun takipçisi olacağız.

Editör: Tugay AKSOY