Seçim öncesi verilen vaatlerde hükümet kanadından yapılan açıklamalarda memura kira yardımı da dile getiriliyordu. Ancak seçimin üzerinden aylar geçmesine rağmen ‘memur kira yardımı’  hususunda herhangi bir adım atılmadı. Yapılan araştırmalar sonucu İstanbul’da Eylül ayı kira ortalaması 17 bin TL, Muğla’da 20 bin TL, Bursa’da ise 12.300 TL oldu. Bu verilerin ardından Anadolu Eğitim Sendikası Başkanı Mehmet Alper Öğretici sosyal medya hesabından açıklama yaparak, kira yardımının bir anca önce resmiyet kazanmasını istedi.

İşte Mehmet Alper Öğreticinin o açıklaması;


VERİLEN SÖZLER TUTULMALI, MEMURLARA KİRA YARDIMI VERİLMELİDİR

Seçim öncesi yapılan bir çok açıklamada, haberde hükümet tarafından memurlara kira yardımı yapılacağı söylenmiş ve hükümet yetkililerinden bu konu ile ilgili açıklamalar gelmişti. Seçim bitti, seçim öncesi verilen kira yardımı sözü unutuldu.

Eylül ayı verilerine göre ülkemizde ortalama kira 13.843 TL’dir. Bazı illerimizde ise ortalama kira;

İstanbul'da 17.023 TL,

Ankara'da 13.845 TL,

İzmir'de 14.850 TL,

Bursa’da 12.378 TL,

Konya’da 13.007 TL,

Muğla’da 20.016 TL,

Şanlıurfa’da 9.538 TL olmuştur.

Kaldı ki bu veriler Eylül ayı verileridir. Ekim ve sonraki ayları düşündüğümüzde bunun daha da artacağı kesindir.

Ortalama memur maaşının 22 bin TL olduğu günümüzde memurlar bu kiraları nasıl ödesin? Özellikle büyük şehirlerde memurlar kira ödeyemiyor ve küçük şehirlere tayin istiyor. Bu sorun ilerde daha da büyüyecektir. Tüm bu nedenle seçim öncesi verilen sözler yerine getirilsin ve memura kira yardımı verilsin.

Editör: Tugay AKSOY