24 Kasım Öğretmenler Günü’nde bir maaş ikramiye uzun zamandır konuşulan konular arasında. Konuyla ilgili öğretmenlerde beklenti oluşmuş durumda. Türk Eğitim-Sen Hatay 2 No’lu Şube Başkanı da Hatay milletvekillerine iletilmek üzere hazırladıkları kanun teklifini PTT şubesinden meclise gönderdi.

Öğretmenler hak ettiği itibarı görmüyor

PTT şubesinden kanun tekliflerini gönderen Türk Eğitim-Sen Hatay 2 No’lu şube başkanı Yavuz Selim Yanık aynı zamanda bir açıklamada da bulundu. Atatürk’ün baş öğretmenliği kabul ettiği 24 Kasım’ı büyük bir sevinç ve övünç ile kutladıklarını ifade eden Yanık, bir yanlarının buruk olduğunu da sözlerine ekledi. Yanık ‘’öğretmenlerin başta sorumluluk mevkiinde bulunanlar olmak üzere toplumda hak ettiği itibarı görmediğini düşünüyor, toplumdaki saygınlıklarının artırılması noktasında yeterli çabanın gösterilmediğine şahit oluyoruz’’ dedi.

Öğretmen maaşıyla ancak 2 cumhuriyet altını alınabiliyor

Şube başkanı Yanık, öğretmenlerin geçim sıkıntısını da yaptığı açıklamada dillendirdi. Yanık’ın ifadeleri:

Eğitim sürecinin başat öğesi öğretmenlerimizin en büyük sorunlarından birisi ekonomik durumlarının yetersizliğidir. Bugün sadece asgari ücretliler, dar ve sabit gelirliler değil, kamu çalışanları da ekonomik daralmışlıktan nasibini almıştır. 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 13 bin 334 TL, yoksulluk sınırı 43 bin 433 TL’ye ulaşmıştır. Yılsonu itibarıyla maaşlardaki erimenin yüzde 30-35 aralığında olması beklenmektedir. Buna karşın ülkemizde 9/1 derecedeki bir öğretmen aylık 22 bin 852 TL, 5/3 derecedeki bir öğretmen aylık 24 bin 319 TL, 1/4 derecedeki bir öğretmen aylık 25 bin 112 TL ücret almaktadır. Öğretmenler maaşları ile ancak iki Cumhuriyet Altını alabilmektedir. İşte tüm bu rakamlar eğitim çalışanlarının ekonomik çaresizlik içinde olduğunu göstermektedir

Beyaz önlük değil ikramiye

Bakanlık tarafından öğretmenler gününde beyaz önlük hediye edileceği konusundaki söylentilere de değinen Yanık, net konuştu. Beyaz önlük değil ikramiye istiyoruz dedi. Yanık ‘’eğitim çalışanlarının “sendikamız; eğitim çalışanlarının ekonomik durumlarının iyileştirilmesine yönelik düzenlemelere gidilmesinin ilk adımı olarak her 24 Kasım tarihinde öğretmenleri motive etmek ve ekonomik bakımdan desteklemek adına bir maaş ikramiye verilmesini içeren Kanun Teklifi hazırladı. Milletvekillerine gönderdiğimiz mektubumuzda ekonomik sorunlarına bir nebze de olsa sembolik katkı sağlayacak olan bu Kanun Teklifine sahip çıkmalarını ve destek vermelerini bekliyoruz. Geleceğimizi yetiştiren eğitimcilerimizi mutlu, huzurlu ve motivasyonu yüksek kılmak devletimizin ve toplumumuzun en asli sorumluluklarındandır.”