Verilere göre 75 bini aşkın ücretli öğretmen Milli Eğitim Bakanlığı’nda görev yapıyor. Tabi bu görevlendirme öğretmen atamalarını doğrudan etkiliyor. Bunu göz önüne alarak MV Mehmet Karaman öğretmen atamalarına ilişkin iktidara yüklendi.

Öğretmen Açığı 150 Bin!

Ülkemizde öğretmen açığı 150 Bin civarında ancak atama bekleyen öğretmen aday sayısı ise 460 bin. Samsun Milletvekili Mehmet Karaman’da bu bilgileri göz önüne alarak iktidara yönelik öğretmen adaylarının düşüncelerini dile getirdi. Günümüzde ücretli öğretmenlerinde sayıları 75 bini aştığını düşünürsek ücreti öğretmenliğin kaldırılıp böylece öğretmen atamaların arttırılması gerektiğini söyledi. İşte o açıklama;

Bazı verilere göre toplam ücretli öğretmen sayısı 76.485’tir. Millî Eğitim Bakanlığı öğretmen açığını ücretli öğretmen çalıştırarak kapatma yerine yüz binlerce atanmayı bekleyen öğretmenlerimize kadro verilmelidir. Öğretmenlerimizin kurumsal ve toplumsal niteliği ve saygınlığı artırılmalıdır. Günü kurtaracak tutumla birlikte bu sorunlar çözülemez. Sayıştay raporuna göre ülkemizde 150 bine yakın öğretmen açığı bulunurken atama bekleyen 460 bin öğretmen -bir diğer deyiş ise bu öğretmenler 700 bin civarında olabilir- sırasını beklemektedir. İktidarın yıllardır verdiği sözler maalesef havada kalmakta ve öğretmen açığı da hâlâ devam etmektedir. Biz fedakâr öğretmen adaylarını, öğrencilerinden ayrı bırakmanıza karşıyız.