Hakaret suçundan ise sarf edilen sözlerin onur, şeref ve saygınlığı rencide edici boyutta olmadığı kaba ve nezaket dışı hitap tarzı niteliğinde olduğu belirtilerek beraatine karar verildi. İşte detaylar…

Cep Telefonuyla Kaydedilince Ortaya Çıktı

Makine bölümü öğrencisi M.H.Y., öğretmeni Cafer D. tarafından dövüldü. O anlar sınıftaki başka bir öğrenci tarafından cep telefonu kamerasıyla kaydedilirken, çekilen video da sosyal medyada yayınlandı. Dayak yiyen çocuğun kendi çocuğu olduğunu fark eden M.H.Y.'nin ailesi, Kocaeli Adliyesi’ne giderek öğretmen hakkında suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusu sonrası başlatılan soruşturma kapsamında Cafer D.'nin tutuksuz yargılanmasına karar verilirken, Kocaeli 6'ncı Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Öğrencisini Dövmesine 3 bin TL Para Cezası Kesildi

Mahkeme heyeti, Cafer D.’nin basit yaralama suçundan 3 bin TL para cezası ile cezalandırılmasına karar verirken, hükmün açıklanmasını geri bıraktı. Cafer D.'nin hakaret suçu işlediğine dair yeterli delil olmadığı için beraatine karar veren mahkeme heyeti, sarf edilen sözlerin onur, şeref ve saygınlığı rencide edici boyutta olmadığını, kaba ve nezaket dışı hitap tarzı niteliğinde olduğu kanaatine vardı.

Savcı Mütaalasını Açıkladı

Kasten yaralama ve hakaret suçlarından açılan davanın karar duruşmasına sadece taraf avukatları katıldı. Cumhuriyet Savcısı mütalaasında, Cafer D.’nin öğrencisi M.H.Y.’ye eliyle vurarak basit tıbbi müdahale ile giderilebilir ölçüde yaraladığını ifade etti. Savcı, Cafer D. hakkında, kamu görevlisinin sahip bulunduğu nüfuzu kötüye kullanılmak sureti ile kasten yaralama suçundan 1.5 yıla kadar hapis cezası veya para cezası, hakaret suçundan ise yeterli delil bulunmadığı gerekçesiyle beraatini talep etti.

Editör: Birkan Erel