Ziya Selçuk sevilen Milli Eğitim Bakanları’ndan biriydi. Günümüzde de haberleri en çok okunan eski Milli Eğitim Müdürülerinden. Onun döneminde hayata geçirilen ara tatiller için Abbas Güçlü’den yorum geldi.

Tatilden Sonra Kalite Arttı mı?

Abbas Güçlü ara tatil dönemini köşe yazısına taşıdı. Bu konuda birçok soru soran ve açıklamalar yapan Abbas Güçlü en önemli soru olarak “Tatilden sonra değişti? Örneğin kalite arttı mı?” Sorusu oldu.

Öğretmen ve öğrencilerin daha mutlu olduğu bir gerçek ancak ara tatil eğitim kalitesini etkileyen bir süreç olarak mı karşımıza çıkıyor. Yazısında 180 günlük olan eğitim süresinin kısaldığına dikkat eden Abbas Güçlü kar, kış tatilleri, iki tatil arası ve ekstra verilen tatiller derken eğitim süresi kısaldığına dikkat çekti.

En önemli cümlesi de şu “Temel Eğitim Yasası’na göre ekstra tatiller için aynı süreli telafi eğitimi gerekiyor ama bugüne kadar ne gören oldu ne duyan…” Bu yazıya göre Abbas Güçlü telafi eğitiminin olması gerekliliğine vurgu yapıyor. Ancak ne meclis çalışmalarında ne de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından böyle bir çalışma var. O yüzden herhangi bir telafi eğitimi yakın gelecekte mümkün gözükmüyor.