Milli Eğitim Bakanlığı her geçen gün yeni açıklamalar yapıyor. Müfredat ve daha fazlası a’dan z’ye değişiyor gibi bir algı oldu. İşte detaylar…

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yeni müfredat çalışmaları devam ediyor. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in açıklamalarına göre sadeleştirilecek olan müfredatta ders sayıları da düşecek gibi duruyor. 2023/2024 Eğitim ve Öğretim yılı için yenilikler ve çalışmalar dur durak bilmiyor. Eğitim sistemi içerisinde bu sene liselerde sınıfta kalma geldi. Tenefüs sürelerinin uzatılması geldi. Ders sürelerinin de 30 dk’ya düşürülmesi konusunda hemfikir sağlandı. Şimdi de Bakanlığın üzerinde çalıştığı müfredat değişikliği konusu net bir şekilde gündeme taşındı. Müfredat değişikliğinde de öngörülen olay ders sayılarının düşürüleceği oldu.

Milli Eğitim Bakanımız Yusuf Tekin bu konuların normal olduğunu çünkü değişen ve gelişen teknolojik çağa ayak uydurmamız gerektiğini söylemişti. Bu bağlamda müfredatta sadeleştirmenin de olacağını söyleyen Bakan sanatsal ve spor derslerinin sürelerinin uzatılabileceğini dile getirdi. Ders sayılarında da düşüş olabilir diyen Bakan için akıllara daha önceden gündem olan ilkokulda 5, ortaokulda 6, lisede 7 dersin olması mümkün mü? Soruları geldi.

Editör: Birkan Erel