Milli Eğitim Bakanlığı Şube Müdürlerine başöğretmenlik verilebilir. TBMM’ye önerilen yazı Liyakat Sen’den geldi. Liyakat-Sen açıklamaları ve daha fazlası haberimizde…

Şube Müdürlerine Başöğretmenlik Açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından şube müdürlerine başöğretmenlik verilmesi gerekiyor. Geçen sene hayata geçirilen ÖMK ile binlerce öğretmen ve okul idarecileri uzman öğretmen olmuştu. Uzman öğretmenlik dışında başöğretmenlik unvanları da verildi. Ancak bu esnada şube müdürlüğü yapan öğretmenler için bu ayrıcalık tanınmamıştı. Haliyle şube müdürü olan öğretmenler ücret mağduriyeti yaşıyor. MEB'de şube müdürlerinin ücret mağduriyeti sürerken, MEB Şube Müdürlerine başöğretmenlik verilmesi liyakat Sen'den konusunda açıklama geldi.

Liyakat Sen Açıklaması Şu Şekilde;

31750 sayılı Resmî Gazetede yayınlanan Öğretmenlik Meslek Kanununda belirtilen şartlara haiz öğretmenlere uzman öğretmen veya başöğretmen ünvanları verilmiştir. Ancak; öğretmen ünvanlı kadrolarda görev yapmaktayken görevde yükselme sınavlarında başarılı olarak Milli Eğitim Şube Müdürü ünvanına geçiş yapan öğretmenler bu haktan mahrum bırakılmıştır.

Anayasamız ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda Kariyer ve Liyakat teşvik edilmekte iken şube müdürlerinin kariyeri yükseldikçe özlük ve mali haklarının azalmaktadır. Milli Eğitim Şube Müdürlerinin hak kayıplarının giderilmesi için Öğretmenlik Meslek Kanununda değişikliğe gidilerek MEB Şube Müdürlerine ‘Başöğretmen’ ünvanının verilmesini, Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altın yapılacak yasal düzenleme ile Öğretmenlik Meslek Kanununa eklenmesini önerimizi TBMM Başkanlığına sunarız.

Editör: Birkan Erel