BASK Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici, sosyal medya hesabından paylaşım yaptı. Yaptığı paylaşımla bakanlığı ve Yusuf Tekini’i de etiketleyerek bakanlığın cumhuriyetin ikinci yüzyılına hazır olup olmadığı sorgulandı. Her gelen bakanın kendi doğrularını anlık kararlarla dayatmasını istemediklerini vurgulayan Öğretici, çalıştay vurgusu yaptı.

Eğitim sisteminde bir öğrencinin okula başladığı sistemle mezun olamadığını mutlaka süreç içerisinde birkaç kez sistemin değiştiğine dikkat çeken Öğretici, eğitim politikaları siyaset üstü olmalı dedi.

BASK Genel Başkanı Öğretici’nin açıklamaları:

 İlelebet yaşayacak olan Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılını tüm yurtta coşku ile kutladık. Tam bağımsızlığın ve egemenliğin kıymetini iyi bilen bir millet olarak gelecek kuşaklarımızı da buna göre yetiştirmeliyiz.

Cumhuriyetimizin ilk yıllardan itibaren en önemli konuların başında eğitim gelmektedir. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün eğitime verdiği önem ise tartışılmazdır. En zor şartlarda dahi eğitimin en önemli konu olarak görüldüğü zamanlarda günümüze geldik. Peki ikinci yüzyıla Milli Eğitim Bakanlığı hazır mı?

Eğitim politikaları siyaset üstünde olmalı, günübirlik veya kişiye göre alınan kararlarla gerek sistem gerek mevzuat gerek uygulama değişikliği olmamalıdır. Her gelen bakanın kendine göre doğru olanı yapma gayreti ne yazık ki hiçbir çocuğumuzun başladığı sistem ile mezun olamama sorununu ortaya çıkarmıştır.

Yaklaşık 20 milyon öğrencimizi ve 1 milyondan fazla öğretmenimizi birinci dereceden etkileyen kararlar anlık söylemlerle alınamaz! Eğitim tüm paydaşlarının içerisinde yer alacağı, eğitimin ve sorunlarının detaylı tartışılacağı toplantılar ve çalıştaylar düzenlenmelidir.

Tüm bu çalışmaların sonucunda gerek bakan, gerekse hükümet değişikliklerinde sistem ve uygulama değişikliği olmamalıdır. Ama ne yazık ki şimdiye kadar ortaya konulan uygulama bakanla birlikte sistemlerin, sınavların ve uygulamaların değişmesi olmuştur.

İkinci yüzyılda en zengin kaynağımız olan gençlerimizi eğitim ve bilimle buluşturmalı, başöğretmenimizin işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesine gençlerimiz ile ulaşmalıyız.