Turgay Şen, önlük hediye edilmesini ‘cambaza bak’ oyununa benzetti. Suni gündemle öğretmenleri oyaladıklarını, öğretmenlerin asıl sorunlarının gündeme gelmesini engellediklerini düşündüklerini ifade eden Şen, asıl konular gölgelenmesin talebinde bulundu.

Türk Eğitim-Sen Sinop Şuba Başkanı Turgay Şen’in açıklamaları:

Milli Eğitim Bakanı önlük meselesiyle asıl gündemi gölgelemek istemekte. Şöyle ki; liyakatsiz atamalar, mülakatı gündeme taşıması, kariyer basamakları sınavı ve içinde bulunduğumuz ekonomik durumu gölgelemek ve perdelemek için sanki önlüğü gündeme getirerek halk dilinde şöyle bir şey vardır 'cambaza bak' olayı. Bize önlük istikametini gösterip o yönde suni tartışmalar yaratmakta ve asıl konuları gölgelemektedir

Benim öğretmenlik mesleğimde 32. yılım. Şu andaki ekonomik duruma göre açlık sınırı 13 bin lira, yoksulluk sınırı ise 44 bin lira civarında. Bugün yeni bir öğretmen ve kıdemli bir öğretmenin ortalama maaş bandı 21 bin lira ile 25 bin lira arasında seyrediyor. Sayın Bakanımız bize 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde önlük göndereceğini haber etti, hangi düşünceyle yaptı, niçin yaptı bilemiyorum.

Sayın Bakan göreve geldiği günden beri öğretmenlerin ve milli eğitim camiasında bulunan tüm eğitim çalışanlarının özlük hakları ve ekonomik haklarıyla alakalı en ufak bir kelam etmedi. Milli Eğitim Bakanı önlük meselesiyle asıl gündemi gölgelemek istemekte. Şöyle ki; liyakatsiz atamalar, mülakatı gündeme taşıması, kariyer basamakları sınavı ve içinde bulunduğumuz ekonomik durumu gölgelemek ve perdelemek için sanki önlüğü gündeme getirerek halk dilinde şöyle bir şey vardır 'cambaza bak' olayı. Bize önlük istikametini gösterip o yönde suni tartışmalar yaratmakta ve asıl konuları gölgelemektedir.

Sayın Bakanımız bir dönem müsteşardı, müsteşarlık döneminden biz onu çok iyi biliriz. Hele hele Türk Eğitim Sen üyeleri de çok iyi bilir.  O zamanlar neler yaptığını bildiğimiz için bu sefer de ondan çok da verimli kamu çalışanlarının, eğitim çalışanlarının faydasına olacağını doğrusu düzgün adımlar beklemiyoruz.

Sayın bakanımız bizi farklı konularla meşgul ederken Türkiye'nin belirli noktalarında atamalar gerçekleştirmekte ve kendi kadrosunu kurmakta. Bakandır, kendi kadrosunu kuracaktır. Önceki kadroda neler eksikti? Hata neredeydi ve neye göre değiştiriyor? A takımını neye göre atıyor, kriteri nedir? Liyakat mıdır yoksa benim tarafımda olma, benim yanımda olma olayı mıdır? Bunlarla meşgul olurken öğretmenlerin ekonomik ve özlük haklarıyla hiç ilgilenmiyor. Biz bunu protesto etmek için, duyurmak için kanunlaşsın, Meclis'e gelsin diye Sinop milletvekillerimize birer mektup gönderdik. Takdir onlarındır. Biz istemeye devam edeceğiz."