Türkiye Kamu Sen Ocak ayında memurlara %10 refay payı zammı istedi. Kamuoyu gündemine gelen bu zam isteği kısa sürede büyüdü.

Ocak Ayında %10 Zam İsteniyor

Türkiye Kamu Sen Bölge İstişare toplantılarının 3. Samsun’da gerçekleşti. Buradaki konuşma önem taşıyor çünkü memurlara zam isteği dile getirildi. Ocak ayında refah payı adı altında zam gelmesi için gündem zorlanıyor. Konuşma da üyelere seslenen Genel Başkan Önder Kahveci “memurlara %10 refah payı verilmesi gerekiyor” dedi.

İşte O Açıklama!

Dönem sonlarında verilecek olan enflasyon farkı sıfır zam demektir. Bu da memurların maaşlarını artırmak değil enflasyona endekslemek anlamını taşımaktadır. Memurlarımızın ekonomik sorunlarının çözümü, enflasyonun üzerinde bir maaş zammı, geçmiş dönem zararlarının telafisi ve alım güçlerini artıracak olan refah payı uygulamasından geçmektedir. Yıllardır dile getirdiğimiz üzere refah payı ısrarımızı bugün Samsun’dan bir kez daha yineliyorum. 2024 Yılı Ocak ayında kamu görevlilerimize “YÜZDE 10 REFAH PAYI verilmelidir. Memurlarımıza refah payı verilmesi Türkiye Kamu-Sen’in olmazsa olmazıdır, kırmızı çizgisidir. Enflasyon beklentilerinin sürekli yükseltildiği bu ortamda kamu çalışanlarına ve emeklilere verilmesi öngörülen yüzde 15’lik artış enflasyonun dahi altında bir oran olarak kalacaktır. Bu bakımdan kamu çalışanlarının ve emeklilerimizin ücretleri yeniden gözden geçirilmelidir.

Editör: Birkan Erel