Diyarbakır’da eşine ender rastlanan bir olay yaşandı. Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü memur ve şefler için kura çekimini bisküvi kutusundan yapınca Eğitim Bir Sen’den sert tepki geldi. Eğitim Bir Sen Diyarbakır Şube Başkanı Ramazan Tekdemir, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, ehliyet ve liyakata dikkat çekti.

“Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğünde ehliyet, liyakat ve tecrübenin bir önemi yok, ne çıkarsa bahtına artık!’’

Tekdemir piyango benzetmesi yaparak;

“Bu nasıl bir soru diye sormamak gerek, zira bütün şeflerin (34 kişi ) görevlendirmelerini bisküvi kutusundan çekilen kurayla gerçekleştiren müdürlük yer değişikliğini de pekala piyango bileti çekilişi ile yapabilir” dedi.

Evet şaka değil gerçek, Diyarbakır İl Millî Eğitim Müdürlüğü, eğitim, tecrübe, uzmanlık, likayat, kariyer gibi kavramlara o kadar uzak, kamu yönetiminde o kadar lakayt ki il milli eğitim müdürlüğü bünyesindeki şeflerin, şefliklere görevlendirilmelerini bisküvi kutusundan çektirilen kurayla yapıyor”

“Şeflerin yıllardır edindiği tecrübeyi görmeyen, bilgi birikimini hiçe sayan, kurumsal hafızayı silip atan, bunu da kura çekmek gibi tüm ülkeyi ve eğitim camiasını kendisine güldürecek bir tarzda yapan il milli eğitim müdürlüğü, komedyenliğe heveslenmişse doğru yolda ilerliyor. Yok bunu ciddi ciddi bir görevlendirme usulü görüyorsa, yanlışa tur bindiriyor demektir. Zira kamu yönetiminde kamu hizmetinin yürütülme şekline bakışta optik kusurun affı mümkün değildir.”

KOMEDİYE DUR DEMEYE ÇAĞIRIYORUZ

“Millî Eğitim Bakanlığın ise bu komediye dur demeye çağırıyoruz. Diyarbakır gibi büyük bir ilin il milli eğitim müdürlüğünün kepazelik kaldırmayan ağır bir sorumluluk olduğunu düşünüyoruz” dedi.