Gençlik ve Spor Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ortaklaşa yürüttüğü ÇEDES Projesine karşı tepkiler git gide büyüyor. Eğitimde laiklik ilkesine uygun olmadığı düşünülen projeye Cumhuriyet Kadınları Derneği Kuşadası’nda basın açıklaması yaparak tepki gösterdi.

Cumhuriyet Kadınları Derneği basın açıklaması:

Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ortaklığında, 81 İlimizin tüm ilkokul, ortaokul ve liselerinde (Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum) kısa adıyla ÇEDES Projesi adı altında "Değerler Eğitimi” vermek üzere "Manevi Danışman " olarak imam, vaiz/vaize, din hizmetleri uzmanı ve Kur'an kursu öğrencilerini görevlendirmesi üzerine uygulamanın iptal edilmesi için tüm yurtta mücadele başlattık.

Milli, devrimci kadın hareketinin önderi olan Derneğimiz, milli eğitimi dinselleştirme amacıyla hazırlandığı belli olan ÇEDES konusunda halkımızı bilgilendirmek ve projenin iptali için meydanlardadır.

Değerler Eğitimi, Cumhuriyet kurulduğundan beri çeşitli adlar altında eğitim müfredatında yer almış çok gerekli ve önemli bir eğitimdir kesinlikle önemsiyoruz. Ancak bu eğitim yalnızca MEB tarafından ve Milli Eğitim Temel Kanunu çerçevesinde verilebilir. Bugün Türkiye'mizin ihtiyacı olan, çocuklarımızı emperyalist kültürden arındırmak, evrensel değerler ve kendi asli değerlerimizle donatmaktır. Bu da Cumhuriyetimizle beraber hayata geçen milli, halkçı, devrimci değerleri içerir. Bu değerlerimiz emperyalizmin kültürel saldırısıyla aşındırılmıştır.

Görevimiz bunları çocuklarımıza geri kazandırmaktır. Milli Eğitim Temel Kanunu'ndaki ilkeler esasen bunlardır. Değerler Eğitimi asla din eğitimi değildir.

Hepimizin görevi çocuklarımıza ve değerlerimize sahip çıkmaktır. O yüzden ÇEDES iptal edilmelidir.

Saygılarımızla

A.Handan ERSİN

Cumhuriyet Kadınları Derneği Kuşadası Şube Başkanı

Çedes açılımı nedir? Çedes projesi kimin?

‘’Çevreme duyarlıyım, değerlerime sahip çıkıyorum’’ projesinin kısaltması olan ÇEDES, Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ortak yürüttüğü bir proje olup, proje kapsamında imamlar, vaizler, müftüler okullarda ahlaki ve dini değerler üzerine konuşmalar yapmaktadır.