Milli Eğitim Bakanlığı'nın eğitimde yaptığı yenilikler büyük ses getirirken öğretmenlerin en büyük sorunu tayin meselesi yeniden gündeme geldi.

Yeni dönemde il içi ve il dışı tayinler için ne karar alındı? Pek çok öğretmen il ve ilçelerde norm fazlası olarak görev alıyor. Bakanlığın müfredat düzenlemesi sırasında bu tıkanmışlığı giderebilmek için yeni bir uygulama yapması bekleniyor.

İl içi ve il dışı tayin kararının ilerleyen dönemde boş normlara yansıtılması gibi bir uygulamayı içerebilecek. Her yıl emeklilik işlemleri Temmuz ayında norm güncellemeleri ise Ekim ayında gerçekleştiriliyor.

İl İçi ve İl Dışı Tayin Süreci

Bakanlığın boş normları ve emekli olacakların normlarına il içi ve il dışı tayinleri yansıtabilmesi üzerine bir düzenleme yaptığı söyleniyor. Peki bu uygulama geçtiğimiz yıl nasıl uygulandı? 2023 yılı içerisinde emekli olacakların listesi alınarak normları boş olarak gösterildi.

2024 yılında konuyla ilgili nasıl bir uygulama yapılacak? Bakanlık il içi ve il dışı tayin kararıyla ilgili yönetmeliğe farklı bir madde ekleyerek yeni eğitim öğretim yılında süreci daha net ve sürdürülebilir hale getirebilir. Konuyla ilgili henüz bir açıklama yapıldı.