Mahmut Özer’in seçim sürecinde bakanlık koltuğunda otururken söz verdiği birçok konu ise sadece vaat olarak kaldı. Mülakatların kaldırılıp sadece KPSS puanıyla atama yapılması sözü Yusuf Tekin tarafından uygulamaya sokulmadığı gibi Bakan Tekin mülakatsız atamaya oldukça karşı.

Okulöncesi eğitimden ücret alınmayacak

Eski Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, bakanlık döneminde içinde bulunduğumuz eğitim öğretim yılından itibaren okulöncesi eğitimden kesinlikle ücret alınmayacağını çok kez vurguladı. Bu vaat de ancak lafta kaldı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan yeni okulöncesi yönetmeliğinde sadece katkı payının adı değişti.

Öğrenci başı aylık 400 TL

Cumhuriyet’in haberine göre İzmir’de öğrenci başına 400 TL isteyen devlet okulu velileri isyan ettirdi. Maurice Aliberti- Esin Özgener İlkokulu’nun anaokuluna çocuğuna kaydettirmek isteyen velilerden çocuk başına 400 TL istendi. Veliler duruma isyan ederken okul müdürü imzasıyla velilere gönderilen sözleşmede şu ifadelere yer verildi.

“İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü İl Ücret Tespit Komisyonu tarafından 2023-2024 eğitim-öğretim yılı için belirlenen aylık ücret 400 TL, yıllık 2 bin 800 TL’dir. Eylül ve ekim aylarında geriye dönük ücret alınmayacaktır. Ücretin 2 taksitte ödenmesi planlanmıştır. Birinci taksit 15 Kasım 2023, ikinci taksit 15 Şubat 2024 son ödeme tarihleri olarak belirlenmiştir.”

Veliler ise Milli Eğitim Bakanlığı’nın mayıs ayında anaokullarının ücretsiz olacağını söylediği ve birçoğunun verilen söze güvenerek çocuklarını okula yazdırdıklarını ifade ediyor. Kimsenin bu parayı ödemeye durumunun olmadığını ifade eden veliler parayı ödemezlerse çocukların okuldan atılacağı tehditiyle karşı karşıya olduklarını söyledi.