Bir süredir satılacağı konuşulan ve Dardanel’in satın alacağı iddia edilen Tat Gıda, Memişoğlu Tarım Ürünleri Ticaret Limited Şirketi’ne satıldı. Hisselerin yüzde 49.04’ünü Koş Grubu satış ve devir işlemlerinin tamamlandığını bildirdi.

Koç Holding 1967 yılında kurduğu şirketi yaklaşık 65 yıl sonra, 80 milyon 915 bin dolar karşılığında satmış oldu. Şirkete ait hisselerin yaklaşık yüzde 41’i halihazırda halka açık durumda bulunurken, satış sonrası Tat Gıda yönetim kurulu Memişoğlu Tarım Ürünlerine geçti.

Tat Gıda’yı satın alan şirketin, Tat Bakliyat’ın da sahipleri arasında bulunuyor.

Koç Holding tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada, "Bağlı ortaklıklarımızdan Tat Gıda Sanayi A.Ş. (Tat Gıda) paylarının satış süreci ile ilgili olarak 08.01.2024 tarihli özel durum açıklamamızda belirtilen kapanış ön koşullarının yerine getirilmesini takiben; Şirketimiz, Arçelik ve Aygaz dahil Koç Topluluğu şirketleri, Koç Ailesi Üyeleri, Koç Topluluğu ile ilişkili vakıfların sahip olduğu payların Tat Gıda sermayesinin toplam yüzde 49,04'üne denk gelen kısmının ve ayrıca 15 adet kurucu intifa senedinin Memişoğlu Tarım Ürünleri Ticaret Limited Şirketi'ne satışı ile devir ve ödeme işlemleri tamamlanmıştır." ifadelerine yer verildi.

Editör: Tugay AKSOY