Türkiye Kamu Sen, kamu çalışanlarının vergi dilimleri için ses yükseltti. Yeni açıklanan vergi dilimleri ile bir memurun yaklaşık 4 ay içerisinde bir üst vergi dilimine girecek olması yeni bir düzenlemeyi zorunlu kılarken, Türk Eğitim Sen Genel Başkanı ve Türkiye Kamu Sen Genel Sekreteri Talip Geylan sosyal medya hesabından açıklama yaparak, tüm kamu çalışanlarının vergi diliminin yüzde 15’e sabitlenmesini talep etti.

talip-geylan

Genel Başkan Geylan’ın yapmış olduğu açıklama şu şekilde;
2024 yılı Gelir Vergisi Dilimleri yayınlandı.

Buna göre geliri;

  • 110.000 TL’ye kadar olan çalışanlar %15,
  • 110.0000-230.000 TL arası olan çalışanlar %20,
  • 230.000-870.000 arası olan çalışanlar ise %27’lik vergi dilimine dahil olacak.

Bu durumda, kamu çalışanlarının büyük çoğunluğu Nisan ve Mayıs ayından itibaren bir üst vergi dilimine girmiş olacaklar ve dolayısıyla enflasyonun yanı sıra vergi kesintilerinden ötürü de maaşları erimeye başlamış olacak. Türkiye Kamu Sen  olarak yıllardır çağrıda bulunuyoruz: Vergi vermek, bir vatandaşlık görevidir. Unutulmasın ki, vergide esas olan az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi almaktır. Kamu çalışanları, daha maaşları ceplerine girmeden vergisini düzenli ödeyen kesimdir.

Vergi, vatandaşlık görevini aksatmadan ve istismar etmeden yerine getiren kamu çalışanları için bir eziyet olmaktan çıkarılmalı, tüm kamu çalışanları %15’lik vergi dilimine sabitlenmelidir.