Araba satışlarında ikinci el balonu patladı. Son yıllarda enflasyon ile birlikte ihtiyaçtan çok yatırıma dönüşen araç piyasası giderek düşmeye başladı. Yaz aylarına kıyasla fiyatlarda yüzde 15’lik bir düşüş yaşandı uzmanlar düşüşün yaklaşık yüzde 25-30’u bulabileceğini belirtiyor.

Piyasada araç sıkıntısı olmadığını söyleyen galericiler, ne sıfır ne de ikinci elde herhangi bir arz problemi olmadığını belirtiyorlar. Oto galericiler aynı zamanda talebin piyasasının altında olan araçlara olduğunun da altını çiziyor.

Oto galerici Gökhan Ardeşen, ‘’Fiyatlara da yansımaya başladı. Ortalama yüzde 15 gibi bir gerileme oldu. Bu durum kışa doğru yüzde 25’leri bulacaktır. Piyasa istediğimiz noktaya geldi. Biz bu durumdan memnunuz. En azından ne kazandığımızı biliyoruz ve sattığımız aracın yerine araç koyabiliyoruz. Son 1 ayda normalde 55 olması lazımken şu anda 35’lerde diyebiliriz” dedi.

Değeri istenen araçların satılmadığını söyleyen Ardeşen, “Avantajlı olan araçlar talep görüyor diyebiliriz. Eskiden araçları sadece yatırımcılar alıyordu şimdi ise kullanmak isteyenler alıyor. Şu anda yatırımcılar araç almasın. İhtiyacı olanlar araç alabilir. Eskiden de böyle olsaydı fiyatlar buralara gelmezdi. Stoklama durumu tamamen bitti. Sıfır bayilerde de araç var, galerilerde de araç var. Piyasa rahatladı diyebiliriz” şeklinde konuştu.