Nisan tatili olacak mı soruları gündeme gelmeye başladı. Daha uzun zaman olsa da Bakan Tekin’in ara tatil açıklamasıyla meraklar bu konu üzerine toplandı.

Nisan Ara Tatili Kalktı mı?

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin geçtiğimiz günlerde katıldığı bir canlı yayında ara tatil konusuna da değindi. Soruların cevaplarını veren Bakan Tekin bu sefer net konuştu. Konuşmaları dinlerken akıllarda ara tatil kalkacak mı soruları belirirken gerekli cevap veren Tekin tatil isteyenlere müjdeyi verdi.

TRT Haber özel yayınında kendisine sorulan soruları samimiyetle cevaplayan Bakan Tekin ara tatillerin kalkması kesinlikle gündemimizde yok dedi. Ancak Kurban Bayramı tatiliyle örtüştüğünü söyleyen Bakan Tekin Kurban bayramı ile ara tatil birleşmiş olacak dedi.

İşte o açıklamalar;

''Bizim Bakanlıktaki bütün eğitim öğretim dairelerinin içerisinde bir tane daire başkanlığı var. Hepsinde standart İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanlığı. Hayata geçirdiğimiz bütün uygulamalar, attığımız bütün adımlar o daire tarafından değerlendiriliyor.

Ara tatillerle ilgili anket yapılıyor şeklinde verilen haberler, o İzleme Değerlendirme Birimi'nin ara tatillerle ilgili yaptığı rutin değerlendirme. Biz oradan gelecek verileri değerlendiririz, ara tatillerle ilgili oturup karar veririz.

Şöyle bir tablo var. Benim kişisel olarak görüşüm şu. Böyle bir ara tatil uygulaması yapacaksak, Türkiye coğrafi anlamda çok farklı iklim türlerinin ve iklimin aynı anda yaşandığı ülke. Kasım ayında Antalya'da tatil yapmak mı, yoksa bu tatili daha sıcak mevsimlere kaydırmak mı? Bu tatiller olacaksa eğer illerin iklim koşullarına göre tarihleri revize edebiliriz. Bir anket falan yapmıyoruz.

Ara tatillerin kaldırılması da gündemimizde yok. İkinci dönemde biraz olmayacak gibi duruyor. Kurban Bayramı tatiliyle örtüşüyor. Öyle bir durum söz konusu. Kaldırmadık, o tatil Kurban Bayramı ile birleşmiş oluyor.''