Fatih Altaylı “Cumhurbaşkanı Erdoğan seçimden önce öğretmen alımlarında mülakatın kaldırılacağı sözünü verdi, şimdi Milli Eğitim Bakanı mülakat sürecek, diyor. Bu nasıl söz vermek” şeklinde çok fazla mail aldığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim öncesi mülakat kaldırılacak açıklamasına rağmen birkaç gün önce mülakatların kaldırılmayacağı açıklanınca sosyal medyada tepkiler dinmiyor. Kendisine çok fazla mail geldiğini açıklayan Altaylı şu yazıyı kaleme aldı;
Öğretmen olacaklar ama hâlâ Türkiye’yi ve iktidarımızı öğrenememişler.

Bakın etrafınıza, hiçbir şeyi bilmiyorsanız çarşı pazardaki fiyatlara bakın ve seçim öncesi sözleri hatırlayın. Tamam, öğretmen dediğin saf ve temiz olmalıdır ama ne olur bu kadar da saf olmayın!

Türkiye’de memur alımında mülakatın kalkma ihtimali var mı sizce!

Mülakat kalkarsa, partili olmayan, torpilli olmayan, cemaatten olmayan birini nasıl olacak da KPSS birincisinin yerine atayacaklar?

Mülakat olmaz ise 70 IQ ile dandik bir üniversiteyi bitirmiş bir partili çocuğunu, bir cemaat evladını, bir partili yakınını nasıl olacak da en iyi okulları bitirmiş, 140 IQ’lu bir çocuğun önüne geçirip onun amiri yapacaklar?

Büyük ihtimalle Milli Eğitim Bakanı gidip bunu anlatmıştır Cumhurbaşkanı’na. Mülakatı kaldırırlarsa başlarına gelecek felaketi.

O da “devam” demiştir. Yoksa mümkün mü, bir bürokratın Cumhurbaşkanı’nın dediğinin tersini yapması, tercih kullanması?

Zaten ülkeler de tercihlerini yaparlar.

Ya liyakat ile bir yere gelir o ülkenin gençleri.

Ya mülakat ile.

Mülakatı tercih edersen, 70 IQ’lu bir yönetimin olur.

Diğerleri ise başka ülkeler için masrafsız yetiştirilmiş iş gücü, bizim için ise beyin göçü.