Anayasa Mahkemesi’nin Can Atalay hakkında verdiği kararı Yargıtay 3. Dairesinin tanımaması Türkiye’de önemli gündem maddelerinden biri. Çiçeği burnunda CHP Genel Başkanı Özgür Özel dün gece milletvekilleriyle konuyla ilgili kapalı bir toplantı yaptı ve yaşananları hukuk darbesi olarak niteledi.

Hüseyin Çelik: Kendi militan yargımızı oluşturduk

Muhalefetin hemen her kesimi yaşananlara tepki gösterirken eski Milli Eğitim Bakanı ve Ak Parti kurucusu Hüseyin Çelik de konuyla ilgili açıklamalar yaptı. Deyim yerindeyse bir öz eleştiri veren Çelik’in tutumu şaşkınlık yarattı. Çelik’in ifadeleri:

Biz, vesayetçi güçlerin güdümündeki Kemalist militan yargıdan çektik. Tam vesayetler kalktı derken, bu sefer biz kendi militan yargımızı oluşturduk. Helal olsun bize! Bu yargıya ve anlayışa sahip olunan ülkede, bir de kalkmış, AB’nin eleştirilerine karşı efeleniyoruz. Aynada kendimizle yüzleşmek için vakit geldi geçiyor bile. Cumhuriyetin 100. Yılı değil de 1000. yılı olsa ne yazar. Cumhuriyet, Cumhuriyet olmadıktan sonra yaşının ne önemi var? Unutmayalım ki, Suriye, İran, Irak, Libya, Kuzey Kore, Çin, Rusya, Küba, Venezuela da Cumhuriyet’tir.