Eğitim Bir Sen 24.10.2023 tarihinde MEB’e başvuruda bulunmuştu. Bu başvuru sonucunda MEB genelge yayınladı. Bu sayede DYK’da görev yapan rehber öğretmenleri için her ay ek ücret verilecek. İşte o ücret ve detaylar...

Rehber Öğretmenlere Her Ay 2714 TL Yatacak!

Eğitim Bir Sen’in resmi sitesinde de yayınlanmış olan DYK’da görev alan rehber öğretmenleri için ek ücret başvurusu olumlu sonuçlandı. Eğitim Bir Sen 24.10.2023 tarihinde Millî Eğitim Bakanlığı’na başvurarak hafta sonlarında gerçekleştirilen destekleme ve yetiştirme kurslarında (DYK) fiilen görev yapan rehber öğretmenlere ek ders ücreti ödenmesi yönünde düzenleme yapılmasını veya görüş verilmesini talep etmişti.

Bakanlık bu talebi olumlu karşıladı ve rehber öğretmenlere DYK kapsamında haftada 4 saate kadar ek ders görevi ve ücreti verilebilmesi yönünde genelge yayımladı. Bu sayede rehber öğretmenlere 2714 TL daha her ay yatırılacak.

Haftada 4 Saate Kadar Ek Ders Ücreti Geldi!

Millî Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü’nün 13.12.2023 tarihli ve 92917790 sayılı yazısıyla destekleme ve yetiştirme kurslarında mesai saatleri dışında (asıl görev yerleri bakımından belirlenmiş olan rutin çalışma saatleri dışında) ve hafta sonlarında görevlendirilen rehber öğretmenlere haftada 4 saate kadar görev verilmesi ve fiilen yürüttükleri bu görevler karşılığında haftada 4 saate kadar ek ders ücreti ödenmesi, bu kapsamda yapılacak ek ders ücreti ödemelerinin gündüz öğretimi için öngörülen gösterge üzerinden yüzde 100 artırımlı ödenecek şekilde belirlenmesi gerektiği ifade edilmiştir.

İşte O Genelge;

Genelgeye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Rehber Öğretmenlere 2714 TL Farkı Nasıl Oluştu?

Rehber öğretmenler 4 ek ders ücreti almaları durumunda aylık 16 ek ders alıyor olacak. %100 artırımlı olarak ödendiği için DYK’da görev alan rehber öğretmenler 32 ek ders ücreti alabilecek. Ocak 2024 ek ders ücretinin şu ana kadar kesinleşmiş rakamlarla 84.82 TL olması bekleniyor. Ocak ayından itibaren DYK’da görev alan rehber öğretmenler her ay 2714 TL daha alacak.

Editör: Birkan Erel