Bölek’in paylaşımına göre rehber öğretmenlere; haftada 4 saate kadar görev verilmesi ve fiilen yürüttükleri bu görevler karşılığında haftada 4 saate kadar ek ders ödenmesi, bu kapsamda yapılacak ek ders ücreti ödemelerinin ise gündüz öğretimi için öngörülen gösterge üzerinden %100 fazlasıyla ödenecek şekilde belirlenmiştir.

Ekrem Bölek’in paylaşımı

2023-2024 eğitim öğretim yılı Destekleme ve Yetiştirme Kurslarına (DYK) ilişkin yayınlanan kılavuza göre Psikolojik Danışman/Rehber Öğretmenler de bu sene ilk defa DYK’ de görev almaya başlamıştı. Ancak Psikolojik Danışman/Rehber Öğretmenlere ek ders ödemesi ve ücret hesaplamalarının neye göre yapılacağı kılavuzda belirtilmemişti.

04.10.2023 tarihinde Psikolojik Danışman/Rehber Öğretmenlerin DYK’da görev almalarına rağmen ek ders ücretinin belirsizliğinin ortadan kaldırılması için Bakanlığa yazdığımız talep yazımız karşılık buldu.

Yönergede yapılan değişikliğin yürürlüğe girdiği 22.11.2023 tarihi itibarıyla destekleme ve yetiştirme kurslarında mesai saatleri dışında (asıl görev yerleri bakımından belirtilmemiş olan rutin çalışma saatleri dışında) ve hafta sonlarında görevlendirilen Psikolojik Danışman/Rehber Öğretmenlere; haftada 4 saate kadar görev verilmesi ve fiilen yürüttükleri bu görevler karşılığında haftada 4 saate kadar ek ders ödenmesi, bu kapsamda yapılacak ek ders ücreti ödemelerinin ise gündüz öğretimi için öngörülen gösterge üzerinden %100 fazlasıyla ödenecek şekilde belirlenmiştir.

Editör: Deniz Beyatlı