Öğrencilere Türkçe kelimelerin doğru kullanımını öğretmeyi amaçlayan proje, İzmir'de Konak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Gazi Osmanpaşa İlkokulunda öğrencilerle buluşturuldu. Öğrenciler çeşitli etkinliklerle birlikte Türkçeye geçen yabancı, aksanlı ve şiveli kelimelerin doğru telaffuzunu öğreniyor.

Türkçe’nin Güzelliklerini Anlatmak ve Doğru Telafuz İlk Amaç!

Gazi Osmanpaşa İlkokulu Müdürü Neriman Tin’den proje hakkında açıklama geldi. İşte o açıklama;

MEB tarafından başlatılan 'Dilimizin Zenginlikleri' projesi ülke genelinde sürüyor. Öğrencilere Türkçe kelimelerin doğru kullanımını öğretmeyi amaçlayan proje, İzmir'de Konak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Gazi Osmanpaşa İlkokulunda öğrencilerle buluşturuldu.

Proje hakkında bilgi veren Gazi Osmanpaşa İlkokulu Müdürü Neriman Tin, "Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin tanıtımını yapmış olduğu 'Dilimizi Zenginleştirelim' projesi kapsamında bizler de Konak İlçe Milli Eğitim Müdürü Serdar Şimşek öncülüğünde ilçede kurduğumuz komisyonla, Konak ilçesindeki bütün okullarda projemizi hayata geçirdik. Bizler de Gaziosmanpaşa İlkokulu olarak güzel Türkçemizin güzelliklerini anlatabilelim, daha güzel kullanılabilmesini sağlayabilelim diye çocuklarımıza çeşitli etkinlikler yapıyoruz. Bunun için ilk önce bakanlığımızın eylem planında yer alan etkinliklerle işe başladık. Çok olumlu geri dönüşler alınca etkinliklerimizi çeşitlendirdik. Koridorlarımızda çocuklar oynarken, birisi yabancı kelime kullanırsa birbirlerini uyarıyorlar. Böylece kelime ve kavram bilgilerinin daha da geliştiğini gördük. Aynı zamanda sözlük kullanımındaki becerilerinin de geliştiğini gördük. Bunlar bizi çok mutlu etti" dedi.

'Dilimizin zenginlikleri' projesinin 'sözlük özgürlüktür' sloganıyla yola çıktığını kaydeden Öğretmen Çiçek Bozdağ, "Proje tüm kademelerdeki öğrencilere hitap etmektedir. Öğrencilerimiz bu sözlük çalışmaları sayesinde kelime dağarcığını geliştirerek dilimizin zenginliklerini fark ettiler. Dilimizin zenginliklerinin içinde kültürümüzü, düşünce dünyasını yeniden keşfetme fırsatı bulmuşlardır. Ayrıca eserlerimizi keşfederek şiirlerimizle, masallarımızla tanıştılar. Çocuklarımıza, projemizin okullarda görünür olması için yardımcı oluyoruz. Öğretmenler olarak bu iş birliği içerisinde bulunmaktan çok mutluyuz" şeklinde konuştu.

Editör: Birkan Erel