Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın genel seçimler öncesinde ‘’mülakatlar kaldırılacak’’ vaadine karşın, mülakatların kaldırılmayacağını yapısının değişeceğini açıklamıştı. Bunun üzerine atama bekleyen öğretmenlerden tepki çığ gibi büyürken Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan son dakika açıklaması geldi. Öğretmen mülakatları kaldırılacak mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a soru: Mülakatlar kaldırılacak mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir süredir Amerika’da temaslarda bulunuyordu. ABD dönüşü gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan mülakat sorusu gelince son noktayı koydu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘’Biz, mülakatları görevin gerektirdiği zorunluluklar dışında kaldırmayı vadettik. Görevin gerektirdiği hallerde ise hakkaniyetle hareket edilmesi temel yaklaşımımızdır. Mülakatlar çok sınırlı ve çok özel meslek gruplarında gerekli olabilir. Elbette mülakat komisyonlarının objektif kriterlerle oluşturulması konusu da çok mühim bir konu. Konuyu ilgili bakanlarımızla yakın görüşüyor, çalışıyoruz. Ben seçim vaatlerim içinde böyle bir söz verdiysem, bunu Milli Eğitim bakanımla, İçişleri Bakanımla görüşmek suretiyle, yeni bir yol haritasıyla ilerletiriz.’’ cevabını verdi.

Erdoğan’ın açıklamaların ardından atama bekleyen öğretmenlerin ‘’mülakat kaldırılacak’’ umudu tekrardan alevlendi.

Editör: Tugay AKSOY