Öğrencilere 15 adet bireysel veya takım sporlarından herhangi birini seçme alternatifi getirildi. MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğünce 9, 10, 11 ve 12'nci sınıflar için hazırlanan dersin müfredatı, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının onayından geçti. Spor eğitimi dersi, öğrencinin tercihine göre seçilebilecek. Derslerin işlenişinde uygulamaya ağırlık verilecek.

15 Spor Dalı Seçmeli Dersin Müfredatına Dahil Edildi!

Spor eğitimi dersinde, Bakanlık öğrencilere iki farklı alternatif sunacak. Bu kapsamda öğrenciler, bireysel sporlardan veya takım sporlarından herhangi birini seçecek. Öğrencilere bireysel sporlardan badminton, bisiklet, boks, eskrim, güreş, halter, judo, karate, kayak, masa tenisi, okçuluk, oryantiring, tekvando, tenis ve yüzme olmak üzere 15 spor dalı tercihi sunulacak.
 
Öğrenciler isterlersebasketbol, futbol, hentbol ve voleybol olmak üzere 4 takım sporundan birini de seçebilecek. Her modülde, öğrencilerin ilgi ve istekleri doğrultusunda seçtikleri branşlara katılımları sağlanacak. Çalışmalarda bölge, çevre, saha, malzeme, ilgi, ihtiyaç ve öğrenme ortamlarının durumu dikkate alınacak.

Öğrenciler Sağlık Kontrolünden Geçecekler!

MEB tarafından yapılan açıklama ile okul yönetimi tarafından öğretim yılı başında sağlık merkezleri ile işbirliği yapılarak öğrencilerin sağlık kontrolünden geçirilmesi önerilecek. Öğrencilerin ders dışındaki zamanlarında da uygun fiziksel etkinliklere ve sporlara katılmaları teşvik edilecek. Yetenekli öğrenciler spor kulüplerine yönlendirilecek. Derslerde, centilmence oyun ve mücadele anlayışı geliştirilmesi sağlanacak.

Editör: Birkan Erel