Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, dün İstanbul'da katıldığı bir etkinlikte mülakattan vazgeçmeyeceklerini belirterek, tartışmalara son noktayı koymuştu. Bakan Tekin, şu sıralar CNN TURK canlı yayınında konuşuyor. Mülakatların nasıl yapılacağı merak konusuyken Bakan Tekin, mülakatların 30 büyükşehir belediyesinde yapılacağını açıkladı. Böylece tek bir ilde yığılma oluşmayacak.

MÜLAKATTA NELER YAŞANDI?

Geçtiğimiz hafta katıldığı Habertürk yayınında mülakatları kaldırmayacaklarını ve revize edeceğiz açıklamalarından sonra sosyal medyadan ses getiren tepkiler gelmişti. Atama bekleyen öğretmenler mülakatların kaldırılmasını beklerken bu yıl için bu beklenti rafa kalkmış oldu. Öğretmenler şimdi seçim öncesi mülakatlar kaldırılacak vaadi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çağrıda bulunuyor...

Bakan Tekin: Bize eleştirileri saygıyla karşılıyoruz. Ben bu anlamda art niyetli olmayan eleştirileri saygıyla karşılıyorum. Mülakatla ilgili kamuoyunda çok fazla tartışma var. Bu konu gündemimize 2015 yılından itibaren girmeye başladı. Öğretmen atama süreci revize edilmeli.

Mevcut düzenlemede KPSS puanı ve mülakatla atanıyor. Şu an yüzde 100 mülakat skoruyla atanıyor öğretmen. Biz yüzde 50-50 yapmak istiyoruz. KPSS yüzde 50, mülakat yüzde 50. 30 büyükşehirde mülakat yapılacak. Mülakatta öğretmen adayına 'bize ders anlatın' diyeceğiz. İletişim becerisi ve sorun çözme becerisini ölçeceğiz.

Bakan Yusuf Tekin: Kul hakkı yemeden, herhangi bir ideolojik bir kayırma yapmadan bunu yapabilmek. Komisyon üyesinin adayla ilgili herhangi bir bilgisi olmayacak. Bu sınav öncesi alacağımız tedbirler. Adaya da burada konuştuğun şeyleri bir sınav kağıdına böyle böyle anlattım diye yazılı kağıdı bize teslim edecek. Kamera kaydı da alınacak. İyileştirme ve yapıcı önerilere açığız. Önerilere açığım.

Yayın devam ediyor...Gelişmeler geldikçe aktaracağız.

Editör: Tugay AKSOY