Yeni yıl ile beraber öğretmen adayları görevlerine başlamak için heyecanlar bekliyor. Bakan Tekin’den gelecek müjdeli haberler peşinden koşan öğretmen adayları Bakan Tekin’in her açıklamasıyla umut doluyor. Henüz net sayılar ve net tarihler vermese de Bakan Tekin’den atama takvimi ve kontenjanlar hakkında açıklama geldi.

Bakan Tekin Başkent Kulisi Programında Açıklamalarda Bulundu

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin Başkent Kulisi programında gündeme dair soruları cevapları. 2023 puanlarıyla 2024 atamalarının yapılacağını duyurdu. İşte o açıklamalardan kesitler;

Ama 2023 KPSS puanıyla öğretmen atamasını yapacağız ve tahmin ediyorum önümüzdeki günlerde Hazine ve Maliye Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Strateji Başkanlığı ve Cumhurbaşkanlığımızın bize vereceği kadro sayısı doğrultusunda takvimimizi oluşturacağız.

Alabileceğimiz en yüksek sayıyı, atanacak toplam kamu personelinin büyük çoğunluğunun öğretmen olacağını tahmin ediyorum. Ama henüz sayıyla ilgili bir şey söylemem yanlış olur. Ama tahmin ediyorum önümüzdeki Kabine Toplantısı'nda bu zaten gündeme gelir. Ondan sonra da bize tahsis edilecek atama sayısına göre, biz de oturup branş bazlı olarak dağılımını yapacağız.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Atamalar İle İlgili Neler Demişti

"100 Yılı İnşa Edenler, 100 Yılı İnşa Edecekler" başlıklı Öğretmenler Günü Programı'nda açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Burada 24 Kasım öğretmenler gününde muhalefet tarafından sürekli istismar edilen bir hususu açıklığa kavuşturmak istiyorum. Bakınız biz hükümet olarak sadece bütçede değil, atamalarda da önceliği hep eğitim öğretime verdik. Şu an kamuda görev yapan öğretmenlerin yüzde 80'i bizim iktidarlarımız döneminde atanmıştır. Her yıl ortalama 40 bin öğretmen ataması gerçekleştirdik. Mayıs ayında 45 bin öğretmenimizi daha öğrencileriyle buluşturduk. Bundan sonra da ihtiyaçlar ve imkânlar dâhilinde gerekeni yapacağız." ifadelerini kullandı.

2024 Öğretmen Atama Takvimi Ne Zaman?

Öğretmen atamalarına dair Bakan Tekin’den henüz net bir tarih verilmedi. Buna dair kadro branş dağılımlarını da henüz öğrenemedik. Resmi bir açıklama geldiği gibi sitemizden yayınlayacağız.

Editör: Birkan Erel