Son günlerde giderek artan öğretmen şiddeti hakkında konuşan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, ilgili kişilere asla taviz verilmeyeceğini, kamuoyu vicdanını teskin edecek şekilde cezalandırılacaklarını söyledi. Geçtiğimiz hafta birçok ilimizden konuyla  ilgili ihbar gelmiş, dün ise Adana'da yaşanan olay bardağı taşıran son nokta olmuştu. Kız kardeşini dersten almak isteyen bir şahıs 5 öğretmeni darp etmiş okul müdürü kanlar içerisinde kalmıştı.

Bir hafta içerisinde çok sayıda şiddet haberini okuyucularımızla üzülerek paylaştık. Yaşanan olaylara önlem almak sorumluların göreviyken Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’den mesaj geldi. Geçmiş olsun, üzüntüyle haberdar oluyoruz.

İşte Bakan Tekin'in o açıklaması

Kıymetli öğretmenlerimiz, Son dönemlerde değerli meslektaşlarımıza yönelik şiddet olaylarından derin bir üzüntüyle haberdar oluyoruz. Ülkemizin aydınlık yarınları için özveriyle çalışan öğretmenlerimize yönelik bu olayları, milletimizin ve ülkemizin geleceğine yapılan bir saldırı olarak değerlendiriyoruz. Şiddetin failleri hakkında idari soruşturmaları ivedilikle başlatarak hassasiyetle sürdürdüğümüzü ve adli makamlara intikal eden süreçlerin de takipçisi olduğumuzu tüm maarif camiasına ve vatandaşlarımıza bir kez daha duyurmak isterim. Şiddet olgusunun, asla taviz veremeyeceğimiz ve tasvip edemeyeceğimiz bir temelde, kimden ve kime yönelik uygulandığından bağımsız olarak vicdani, ahlaki, idari ve adli bir suç unsuru oluşturduğu kanaatindeyiz. Bu doğrultuda her türlü şiddet olgusunun önlenmesi ve faillerin hem adli hem idari süreçlerde kamuoyu vicdanını teskin edecek şekilde cezalandırılması için gerekli tüm yasal tedbirlerin alınmasında büyük bir titizlikle çalıştığımızı vurgulamak gerekir. Devletimiz; müsterih, huzurlu ve güvenli bir ortam teşkil ederek sizlere emanet edilen öğrencilerimize özverili şekilde eğitim verebilmenizin teminatı olarak her zaman yanınızdadır. Bu üzücü olaylar sebebiyle maarifimizin her bir üyesine geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.