İstanbul Gaziosmanpaşa’da Ömer Halaç Özel Eğitim ve Uygulama Okulu açılışında konuşmalar yapan Yusuf Tekin’in tüm açıklamaları haberimizde…

Oy Verirken Adayların Eğitim Vaatlerine Bakın!

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin okul açışında açıklamalar yaptı. Vatandaşların oy verirken dikkat etmesi gerektiğini söyleyen Bakan Tekin "Eğitim dediğimiz şey tek başına devletin, Millî Eğitim Bakanlığının, öğretmenlerin yapacağı bir şey değil. Toplum bütün katmanlarıyla sistemin içine dâhil olmalı. Hep beraber eğitimle ilgili olarak sorumluluklarımızı yerine getirmek durumundayız" dedi. Diğer açıklama şöyle;

Çocuklarımıza okula başladıkları zaman aile terbiyesi, anne baba sevgisi, vatan sevgisi gibi kavramları mutlaka kazandıracağız. Çocuklarımız eğitim öğretim hayatındayken davranışlarımızla, yaptıklarımızla çocuklarımıza örnek olacağız. Unutmayalım eğitimin en önemli parçası evdeki yaşantımız. Çocuklarımızın dijital bağımlılığından, obeziteden ve benzeri problemlerden söz ediyorsak bunun sorumlularından en önemlisi anne baba olarak bizleriz. Evde tüm vaktimizi televizyon karşısında geçirip çocuklarımızla iki kelam etmezsek, iki sayfa kitap okumazsak, çocuklarımıza öğretmenlerimizin okulda verdiği davranışları asla kazandıramayız. Veliler de bizim önemli paydaşlarımızdan biri.

Yerel yönetimler bu konuda bize destek olmazsa, katkı vermezse okul yapma imkânımız olsa bile bunları maalesef yapamıyoruz.

Seçimler yaklaşıyor, sizlerden istirhamım oy verirken adaylardan eğitim öğretim sürecine destek olma sözü ve vaadi arayın. Bize, eğitim öğretim sürecine destek olacak adaylarla yola devam edin. Madem eğitim öğretim, gelecek kuşaklarımızı kurtaracak, herkes taşın altına elini sokmalı.

Bu haftayı Engelliler Haftası olarak değerlendireceğiz. Cumhurbaşkanımız bu süreçte engellilerle ilgili tüm engellerin aşılması için bizlere sürekli talimat veriyor. Ben diyorum ki aslında toplumdaki herkes aynı düzeyde engelli ve bu anlamda eğitime muhtaç. Aramızdan kimileri içindeki hırs, fesat, fitne ya da benzeri düşüncelerle benim gözümde engelli. Kimisinin engelini fark ediyoruz, kimisinin fark edemiyoruz. Aslında hepimizin bir engeli var. Dolayısıyla hepimiz bu anlamda eşit yaratılmış insanlarız. Eşit yaratıldığımıza göre hepimiz eşit bir eğitim sürecinin içerisine tabi olmalıyız. Hem geleneğimiz hem Sayın Cumhurbaşkanımızın bakışı hem de Millî Eğitim Bakanı olarak bizlerin bakışı bu şekilde.

Editör: Birkan Erel