Milli Eğitim Bakanlığı, alan değişikliğini beklenmedik bir zamanda açıklayarak bu konuda müjde bekleyen öğretmenleri sevince boğmuştu. Edindiğimiz bilgilere göre 2024 yılından itibaren alan değişikliği olmasına pek sıcak bakılmıyor. Hatta kulislerde alan değişikliği müjdesi gelmeden Bakan Yusuf Tekin’in son bir kez alan değişikliğine olanak tanıyacağı belirtiliyordu. Alan değişikliği geldi fakat kısıtlamalar öğretmenlerin ellerini kollarını bağladı. Bu sebeple Türk Eğitim Sen MEB’e resmi yazı gönderdi.

2024 Yılı Alan Değişikliği Kılavuzundaki Hizmet Alanı Kısıtlaması Kaldırılmalıdır

Bilindiği üzere, 2024 Yılı Alan Değişikliğine Bağlı Yer Değişikliği Duyurusu yayımlanmıştır. İlgili Duyuru’da, öğretmen ve eğitim kurumu yöneticilerinin tercihine açılacak alan ve kontenjanların, 5 ve 6 ncı hizmet alanlarında belirleneceği belirtilmiştir. Bu durum, yıllarca zorunlu hizmet bölgelerinde görev yapmış olan öğretmenlerin, ikinci defa zorunlu hizmete yönlendirilmesine sebebiyet verecek mahiyette olup, yıllardır kendi branşında görev yapmak isteyen öğretmenlerimizin tercihte bulunmasına engel teşkil edecek, çok sayıda öğretmenimiz tercihte bulunamayacaktır. Bu nedenle, hizmet alanı kısıtlaması yapılmadan alan değişikliği tercih hakkının verilmesi ve alan değişikliğinin her yıl düzenli olarak yapılması gerekmektedir. 

Türk Eğitim-Sen olarak; hizmet alanı kısıtlaması yapılmadan alan değişikliği tercih hakkının verilmesi ve alan değişikliğinin her yıl düzenli olarak yapılması hususunda, gerekli düzenlemelerin  yapılması için, MEB’e talepte bulunduk.

Editör: Tugay AKSOY