CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara'dan öğretmenleri sevindirecek adım mecliste! Meclise sunulan önerge de öğretmenleri müjde bekliyor...

24 Kasım'da 1 Maaş İkramiye Müjdesi Geliyor mu?

Öğretmenler geçim sıkıntıları ile uğraşırken milletvekilleri de hem geçim derdinden dolayi hem de geçmişe atıfta bulunarak verilen sözlerin tutulmayışından dolayı iktidara yükleniyor. En anlamlı önerilerden biri de Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım'dan geldi. İşte o açıklama;

24 Kasım 1928 tarihinde Millet Mektepleri Talimatnamesi'nin yayınlanması ile Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk Millet Mektepleri Başöğretmeni olmuştur. Bu unvanı kabul etmesi Atatürk'ün öğretmenlik mesleğine verdiği büyük önemi göstermektedir. Her 24 Kasım'da öğretmenlerimiz ve tüm yurttaşlarımız bu önemli günü övünçle kutlamakta ve Atatürk'ün işaret ettiği akıl ve bilim yolunu tekrar idrak etmektedir.

Cumhuriyetimizin 2. yüzyılına başlarken öğretmenlerimize düşen sorumluluk çok büyüktür. Atatürk'ün işaret ettiği yolda; bilgi, birikim, tecrübe ve engin öngörüleri ile medeniyetimizi aydınlatma ülküsünü taşıyan öğretmenlerimiz, Cumhuriyetimizin teminatı olan genç kuşakları eğiterek ve hayata hazırlayarak öncü roller üstlenmektedir.

Her ne kadar öğretmenlerimiz omuzlarındaki büyük sorumluluğun farkında olsalar da yıldan yıla artan sorunlarının çözülememesinden dolayı büyük mağduriyetler yaşamaktadır. Son yıllarda tüm yurttaşlarımızın deneyimlediği enflasyonist ortam ve alım gücündeki düşüş öğretmenlerimizi de ekonomik olarak güç duruma düşürmüştür.

Türk-îş Araştırmasının 2023 Ekim ayı sonucuna göre; dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 13 bin 684 TL, yoksulluk sınırı ise 44 bin 573 TL'ye yükselmiştir. Uzmanlara göre yılsonu itibarıyla maaşlardaki erimenin yüzde 30-25 aralığında olması beklenmektedir. Şu anda ülkemizde 9/1 derecedeki bir öğretmen aylık 22 bin 852 TL, 5/3 derecedeki bir öğretmen aylık 24 bin 319 TL ve 1/4 derecedeki bir öğretmen ise aylık 25 bin 112 TL ücret almaktadır. Bu rakamlar ve ileriye yönelik ekonomik göstergeler ışığında; öğretmenlerimiz geçim sıkıntısıyla baş etmeye çalışmakta ve ekonomik çaresizlik altında ezilmektedir.

2010 yılında gerçekleştirilen 18. Millî Eğitim Şûrası neticesinde; "Öğretmenin Yetiştirilmesi, İstihdamı ve Mesleki Gelişimi" üzerine 34 maddeyi barındıran bir karar metni ortaya çıkmış ve söz konusu metnin 27. maddesi gereğince her yıl kasım ayında öğretmenlere bir maaş tutarında ikramiye verilmesi gerektiği belirtilmiştir. Ancak, bahsi geçen şuradan bu yana 13 yıl geçmiş olmasına rağmen Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarları alınan karan uygulamamıştır.

Bu kanun teklifi ile öğretmenlerimizin geçim sıkıntısıyla baş etmelerine katkı sağlamak ve mesleki motivasyonlarını artırmak amacıyla öğretmenlerimize her 24 Kasım'da bir maaş ikramiye verilmesi öngörülmektedir.

Editör: Birkan Erel