İzmir Türk Eğitim-Sen şube başkanlığı 24 Kasım’da öğretmenlere 1 maaş ikramiye verilmesini kapsayan kanun teklifi hazırlayarak tüm İzmir milletvekillerine gönderdi. Meclise yarın ulaşması gereken kanun tekliflerinin karşılık bulması halinde sabit gelirli öğretmenlerin özellikle yılın son aylarında yaşadığı ekonomik sıkıntı bir nebze olsun azalacak.

24 Kasım’da 1 Maaş İkramiye

İzmir Türk Eğitim-Sen şube başkanı İrfan Toksoy’un öğretmenlerin ekonomik durumu ve beklentilerine dair yaptığı açıklama:

4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 13 bin 334 TL, yoksulluk sınırı 43 bin 433 TL'ye ulaşmıştır. Yıl sonu itibarıyla maaşlardaki erimenin yüzde 30-35 aralığında olması beklenmektedir. Buna karşın ülkemizde 9/1 derecedeki bir öğretmen aylık 22 bin 852 TL, 5/3 derecedeki bir öğretmen aylık 24 bin 319 TL, 1/4 derecedeki bir öğretmen aylık 25 bin 112 TL ücret almaktadır. Öğretmenler maaşları ile ancak iki cumhuriyet altını alabilmektedir.

İşte tüm bu rakamlar eğitim çalışanlarının ekonomik çaresizlik içinde olduğunu göstermektedir. Bilindiği gibi, 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde öğretmenlerimize Milli Eğitim Bakanlığı tarafından "beyaz önlük" hediye edileceği kamuoyuna açıklandı. Biz ise eğitim çalışanlarının 'öğrenci-veli şiddetine maruz kalma', 'liyakatsiz yönetici atamaları', 'tayin ve nakil başta olmak üzere özlük hakları', 'ekonomik çaresizlik', 'adaletsiz uygulamalar', 'mesleki imaj zedelenmesi', 'kariyer sınavı' gibi acil çözüm bekleyen önemli sorunları varken, kamuoyunun önlük gibi suni bir tartışma ile meşgul edilmesini doğru bulmadığımızı dile getirerek bir öneride bulunmuştuk; "24 Kasım'da önlük değil, ikramiye istiyoruz". Bu kapsamda sendikamız; öğretmenlerin ekonomik durumlarının iyileştirilmesine yönelik düzenlemelere gidilmesinin ilk adımı olarak her 24 Kasım tarihinde öğretmenleri motive etmek ve ekonomik bakımdan desteklemek adına bir maaş ikramiye verilmesini içeren kanun teklifi hazırladı. Milletvekillerine gönderdiğimiz mektubumuzda ekonomik sorunlarına bir nebze de olsa sembolik katkı sağlayacak olan bu kanun teklifine sahip çıkmalarını ve destek vermelerini bekliyoruz. Geleceğimizi yetiştiren eğitimcilerimizi mutlu, huzurlu ve motivasyonu yüksek kılmak devletimizin ve toplumumuzun en asli sorumluluklarındandır.