Eğitim Sen Darıca Temsilciliği bir öğrenci velisinin 2 öğretmeni darp etmesi nedeniyle açıklamalarda bulundu. Öğretmenlere şiddeti kabul etmiyoruz diyen sendika en net cevabı verdi!

Sendika Açıklama Yaptı!

Eğitim Sen  kocaeli 2 no’lu Şubesi,  Darıca Ressam Osman Hamdi Bey Ortaokulu'nda görev yapan sendika üyesi 2 öğretmenin öğrenci velileri tarafından darpedilmesine sert tepki gösterdi. Sendikadan yapılan açıklama şu şekilde: 

Öğrencilerin gözü önünde yaşanan bu olayı kınıyoruz

"Dün saat 16:00 civarında Kocaeli Darıca ilçesinde bulunan Ressam Osman Hamdi Bey Ortaokulu'nda görev yapan Eğitim Sen Kocaeli 2 no'lu şube üyemiz, SosyalBilgiler Öğretmeni Volkan AYHAN ve yine aynı okulda görev yapan Fen Bilgisi Öğretmeni Evren TÜRKERİ öğrenci velisi; anne, baba ve oğulları tarafından yumruklanmış, ağır şiddet görmüş ve yaralanmıştır. Öğretmenlerimiz olaysonrası hastaneden darp raporu (iş göremezlik) almış ve karakola gidip şikâyetçi olmuşlardır. Öncelikle öğretmenlerimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Eğitim ve Bilim Emekçileri Kocaeli 2 no'lu Şube Yürütme Kurulu olarak görevi başında, okul içinde ve mesai saatlerinde öğrencilerin gözü önünde yaşanan bu şiddet olayını şiddetle kınıyoruz.

Bu şiddet sadece öğretmenlerimize değil, ona görev veren makama da uygulanmıştır

Okul Müdürü Yusuf Aktaş ile yaptığımız görüşmede Kolluk kuvvetlerinin olaya geç geldiğini, olay öncesinde okula tek gelen kadın velinin daha sonra bilinçli ve taksirle "şiddet uygulamak için" bir kamu alanına gelerek öğretmenlerimizi darp etmesini kabul etmiyoruz.
Yaşanan bu olaya şahit olan öğrencilerimiz unutamayacakları bir psikolojik travmaya yaşamış, diğer öğretmen arkadaşlarımız şiddet olayı karşısında hem fiziksel ve hem de psikolojik travma yaşadıklarını ifade etmişlerdir. Yetmezmiş gibi şiddet uygulayan aile üyeleri de karakola gidip şikâyetçi olmuşladır. Kamu personeli devlet adına görev yapan bir konumdadır. Bu şiddet sadece öğretmenlerimize değil, ona görev veren makama da uygulanmıştır. Savcılığa sevk edilmelerini ve tutuklanmalarını talep ediyoruz. Aksi durumda öğretmenlerimizin başına bir şey geldiğinde sorumluların belli olduğunu biliyoruz."

Editör: Birkan Erel